Întrebare recomandată | Fumiko a întrebat:

Daca sunt deshidratata imi creste parul mai greu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Daca esti dezhidratata nu te mai ridici din pat ca urmare a uscarii organelor interne.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca are legatura
iti creste parul greu doar daca nu iti tunzi varfurile o data la 3-4 luni aproximativ

| CatalinVictor1985 a răspuns:

Apa mentine organele omului in functiune iar atunci cand renunti sa mai hidratezi organismul atat cat este normal vei incepe sa ai ai din ce in ce mai multe probleme inclusiv cu par, piele etc

| nugasescusernameliber a răspuns:

Daca esti deshidratata iti este afectat tot organismul, inclusiv parul si unghiile se vor exfolia, buzele iti vor crapa, etc.
Dar sa-ti afecteze cresterea trebuie sa fi deshidrtata indelungat, banuiesc ca bei totusi apa cand simti nevoie, nu "fugi" de ea.

| Fumiko explică (pentru nugasescusernameliber):

Dap,acum incerc sa beau minim 2 litri, mi-am descarcat si o aplicatie Bea apa, e foarte buna ma ajuta.Multumesc de ajutor.

| nugasescusernameliber a răspuns (pentru Fumiko):

Pt.nimic. Vei vedea ca si pielea iti va arata mai bine, te vei simti mai usor, nu am auzit ca apa sa faca rau cuiva.
Dar vezi ca lichidele includ si apa luata din fructe, legume, supe sau ciorbe, ceaiuri...

| Fumiko explică (pentru nugasescusernameliber):

Ok multumesc :*

| volumexd a răspuns:

Nu are legatura cu asta. Daca esti deshidratata celulele tale vor contine o cantitate redusa de apa, dar nu se incetineste cresterea (de orice fel). In cel mai rau caz iti poate afecta "calitatea" parului (par uscat/fire subtiri etc).winking