| anonim_4396 a întrebat:

Daca sunt gravida pina cind pot sa avortez pina in a cata luna

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ivees a răspuns:

De ce sa avortezi? Nu stii cu ce menire vine acel suflet pe pamant, daca nu te-ai protejat, pastreaza-l, e "sufletul"tau.

11 răspunsuri:
| oooooooo a răspuns:

Nu sunt suta la suta sigura, dar cred ca undeva intre 12 si 14 saptamani. dupa aceea e mai periculos, desi se poate face...

| mariusres a răspuns:

Perioada legala pana la care poti face avort in Romania e 14 saptamani de la conceptie. Dupa aceasta perioada se face avort doar pentru cazuri clinice grave care pun in pericol viata mamei.

tundenana
| tundenana a răspuns:

Pana la 3 luni de sarcina este realizata interventia... dupa 3 luni devine riscanta pentru tine...

| nicky a răspuns:

Pana la 3 luni jumate, dupa aceea e foarte riscant. Oricum e riscant si asa.

| psiholoaga a răspuns:

Cu cat mai repede, cu atat mai sigur pentru tine. Limita legala in Romania=14 saptamani. Dupa, doar daca este pusa in pericol viata mamei si ea isi da acordul.

| borsec a răspuns:

Pana la 14 saptamani

| mioara_1431 a răspuns:

Daca este primul NU il avorta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu face greseala asta.naste-l si da-l spre adoptie, sunt multe femei care ar dori sa il iubeasca.este si el un sufletel si vrea sa traiasca, vrea sa aiba o mama care sa il apere de tot ce este rau, te asigur ca nu isi doreste ca MAMA lui sa il omoare...gandeste-te...el vrea sa traiasca.mama ta a ales sa te nasca, putea si ea sa iti ia viata dar nu a facut-o.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ionita mariana ai am1luna

| sanatatesiviata a răspuns:

AVORTUL = PRUNCUCIDERE = CRIMA - www.AdevarulDespreAvort.ro

CUM SE FACE AVORTUL! - SOCANT - CEL MAI DUR FILM DESPRE AVORT - AVORTUL CHIRURGICAL, AVORTUL LA CERERE, AVORTUL PRIN CHIURETAJ

Cum se face avortul! Filme documentare despre cum se face avortul chirurgical, avortul la cerere prin chiuretaj.

Ce nu se spune despre avortul chirurgical, avortul la cerere prin chiuretaj.

Multe femei nu stiu cum se face un avort li se spune de catre medicii de specialitate, doctori obstreticieni, ginecologi, asistentele medicale, etc. din spitalele si clinicile de "planificare familiala" unde se face avortul, ca un copil nenascut pana in luna a treia este doar un ghem de celule si nu un copil.

Adevarul este ca acel "ghem de celule" este o fiinta umana, un copil! O fiinta umana inca de la conceptie asa cum confirma si doctorii geneticieni (codul genetic este deja format din momentul conceptiei si nimic nu se mai scoate, nimic nu se mai adauga este un copil care este in dezvoltare care are nevoie doar de hrana de la mama lui pentru dezvoltare, un copil este unic si nerepetabil inca din momentul conceptiei).

Cum de la 8 saptamani embrionul, fatul, copilul nenascut are toate organele deja formate (intre 18-21 de zile din momentul conceptiei inima incepe sa-i bata!) copilul simte durerea in momentul avortului (cum nici geneticienii nu pot confirma daca copilul simte durerea in momentul aparitiei undelor cerebrale, cand se pot masura cu tehnologiile existente, in jurul zilei 40 de la conceptie, sau chiar mai devreme), iar avortul se transforma intr-un macel, intr-o crima brutala asupra unei fiinte umane inocente lipsite de aparare, copilul nenascut.

Pentru detalii despre dezvoltarea embrionara din momentul conceptiei pana la nastere si cand simte fatul, copilul nenascut durerea vedeti filmele documentare si studiile de pe site.

Manipularea limbajului, manipularea societatii de catre Industria Avorturilor a dus la ascunderea adevarului despre avort de catre doctorii ginecologi, obstreticieni, doctorii avortionisti care efectueaza avortul (dar si asistentele medicale si a tuturor cadrelor medicale care participa si ajuta la efectuarea avortului) astfel nici majoritatea femeilor care au avortat nu stiu ca si-au omorat copilul printr-o metoda brutala, barbara, deoarece copilul simte durerea in acel moment, in momentul avortului.

Atentie: filmele ce urmeaza afiseaza imagini dure. Nerecomandat sub 12 ani.

Cele mai dure filme despre avort:

http://www.adevaruldespreavort.ro/......-chiuretaj

A se vedea si filmul: http://www.adevaruldespreavort.ro/......ent-scream

Alege Viata! Nu iti ucide bebelusul! - Dreptul la Viata - Spune NU avortului.

Campanie Anti-Avort: "Alege Viata! Nu iti ucide bebelusul!"

Sa nu ucizi! - porunca a sasea

Ceea ce nu ti-a spus nimeni, poate, pana acum: avortul inseamna uciderea unui OM.

Un fetus are inca din prima saptamana toate caracteristicile viitoarei persoane care se va naste. Oamenii de stiinta si medicii au cazut de acord asupra faptului ca viata incepe deja din momentul conceptiei.

Daca esti insarcinata si iei in considerare efectuarea unui avort, gandeste-te bine: avortul inseamna moartea unui copil viu, real, unic, exact asa cum esti tu.

Vrei sa-ti omori bebelusul? Uita-te la primul copil de pe strada: ai putea sa il ucizi? Exact acelasi lucru face un avort, dar cu un copil de dimensiuni mult mai mici.

Nu te lasa mintita: avortul = pruncucidere!

Daca doresti un test de sarcina gratuit, sprijin, consiliere si ajutor poti suna sau trimite sms la 0756 150 645 si te poti programa. Poti trimite un email pe nuavortarad@yahoo.com si poti intra pe AdevarulDespreAvort.ro.

Alege Viata! Nu iti ucide bebelusul!
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=zVOKvbVQKsA

Campania "Dreptul la Viata - Spune NU avortului"

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=UeUfSvIARqE

"Raspunsul la criza unei sarcini este eliminarea crizei, nu a copilului." (Jeannie W. French)
Pentru ca exista intotdeauna un motiv pentru a alege viata!

"The response to crisis pregnancy is to eliminate the crisis, not the child." (Jeannie W. French)
Because there's always a reason to choose life!

Gasiti informatii despre consiliere si sprijin gratuit in ce priveste sarcina nedorita, criza unei sarcini (criza de sarcina), etc., pentru femeile care au facut avort consiliere post-avort pe AdevarulDespreAvort.ro

http://www.adevaruldespreavort.ro/......ei-familii

Mai putin se cunoaste ca TOATE metodele asa zise "contraceptive, anticonceptionale" sunt in realitate avortive (produc avortul timpuriu, avortul in primele 14 zile de la conceptie), ele lasa sa se intample conceptia (nu opresc 100% ovulatia - au rateuri intre 3-8%) si nu lasa copilul conceput sa se implanteze (nideze) in uter.

Astfel copilul aflat in stadiu de ou sau zigot (cum se cheama din ounct de vedere stiintific medical) care are independenta de hranire in jur de 14 zile din momentul conceptiei (cand au fuzionat cele 2 nuclee unul de la spermatozoid de la tata si unul de la ovul de la mama si astfel s-a creat o noua fiinta umana unica in univers, nerepetabila nici in trecut, nici in viitor), deci metodele "contraceptive, anticonceptionale" actioneaza si dupa conceptie nelasand copilul nenascut sa se hraneasca (neputand sa se implanteze in uter), deci copilul nenascut moare de foame. Astfel metodele "anticonceptionale, contraceptive" sunt avortive deci sunt CONTRAGESTIVE actioneaza si dupa conceptie si omoara copilul nenascut prin infometare producandu-se ulterior avortul timpuriu, avortul in primele 14 zile de la conceptie.

Deci metodele "anticonceptionale, contraceptive" se estimeaza ca omoara intre 3-12 copii nemainumarand gemenii! Deci se omoara mult mai multi copii daca putem "compara" cu avortul la cerere (avortul chirurgical, avortul prin aspiratie, avortul prin chiuretaj, etc.), la avortul la cerere macar se stie pentru ca noteaza avortionistul (dr care efectueaza avortul) intr-o condica.

De retinut: AVORTUL = PRUNCUCIDERE = CRIMA si pentru crestini CEL MAI MARE DINTRE PACATE (MAI MARE DECAT CRIMA UNUI OM NASCUT, acesta macar este botezat, sau a avut sansa spre mantuire) pentru ca copii avortati NU AJUNG IN RAI, IN IMPARATIA LUI DUMNEZEU pentru ca NU AU FOST BOTEZATI.

Daca se ajunge la avort, atunci BARBATUL (tatal copilului) este PRIMUL care ia asupra s-a PACATUL AVORTULUI deoarece NU a asigurat un mediu de liniste pentru femeie (mama) ca sa poata sa nasca si sa creasca copilul, apoi mama este vinovata de pacatul avortului, pruncuciderii pentru ca NU a refuzat sa faca avortul (in general femeile sunt manipulate, de clinicile de planificare familiala, de avortionisti: doctorii si asistentele care promoveaza avortul, etc. spunand ca prin avort "nu se ucide un copil" ci este doar "un produs al conceptiei", "un ghem de celule", "un embrion", "nu este fiinta umana", "nu simte durerea", si alte cuvinte de manipulare mincinoase)
Pacatul avortului care si asupra celor care sfatuiesc (familia mamei, tatalui, prieteni, cunostinte, orice persoana) alte persoane sa faca avort sau sa foloseasca metodele "contraceptive, anticonceptionale" care in realitate TOATE sunt avortive.

Doctorii ginecologi, obstreticieni si asistentele medicale NU sunt obligati de nicio lege sa faca avort la nicio femeie, daca efectueaza avorturi pacatul avortului cade asupra lor si asupra familiilor, copiilor lor.

Pentru mai multe detalii a se vedea:
- http://www.adevaruldespreavort.ro/......dicamentos

- http://www.adevaruldespreavort.ro/......7-feb-2009

- http://www.adevaruldespreavort.ro/......ra-ascunsa

- http://www.adevaruldespreavort.ro/......-in-romana

- http://www.adevaruldespreavort.ro/......am-stenzel

- http://www.adevaruldespreavort.ro/......zervativul

- http://www.adevaruldespreavort.ro/......al-hpv-etc

- http://www.adevaruldespreavort.ro/......-avortului

Sfantul Vasile cel Mare avertizeaza: "Cei care dau medicamente abortive, sunt ucigasi si ei precum si cele ce primesc otravuri ucigatoare de embrioni." (canonul al 8-lea).

Din punct de vedere crestin a se vedea si conferintele:

- http://www.adevaruldespreavort.ro/......lae-tanase

- http://www.adevaruldespreavort.ro/......a-sanselor

- http://www.adevaruldespreavort.ro/......i-cu-vicii

CAMPANIA DE INFORMARE "ADEVARUL DESPRE AVORT" a inceput pe contul de Facebook al siteului www.SanatateSiViata.ro. Ce NU se spune despre: avort, anticonceptionale, contraceptive, sterilet, RU 486 (Mifepristone), avort timpuriu, avort menstrual, avort hormonal, avort medicamentos, Sindromul Post-Avort, bolile cu transmitere sexuala, prezervativ, spermicide, fertilizarea in vitro - FIV, cum se dezvolta copilul nenascut (intre conceptie si nastere), dezvoltare embrionara, fetala, etc. Studii medicale, filme, marturii, etc. - www.AdevarulDespreAvort.ro

Alege Viata! Nu iti ucide bebelusul! - Dreptul la Viata - Spune NU avortului.

| ivees a răspuns (pentru ivees):

Fiecare face ce vrea cu corpul lui! nu mai da tu sfaturi sa te afli in treaba. pune te pe treaba și fa tu copii dacă ești atât de mărinimos