| anonim_8181 a întrebat:

Buna am 15 ani si sunt din Timisoara.Acum o luna am facut pentru prima oara sex neprotejat cu prietenul meu.Am facut 4 teste de sarcina din saptamana in saptamana si toate au iesit ca sunt gravida. Exista sanse sa nu fiu? Prietenul meu este major pot sa avortez? Cat mar costa?:-ss pot sa avortez fara sa ma duc la ginecolog? pot sa nu mai pot face copii daca avortez? plz help mecrying

36 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu sunt sanse sa nu fii insarcinata. Nu cred ca la varsta ta poti avorta in Romania, poate doar daca te internezi intr-o maternitate mare si parintii tai semneaza ca indiferent ce ti s-ar intampla, ei isi asuma responsabilitatea. La varsta asta, riscul de complicatii e mare, chiar de complicatii mortale. De aceea, ar fi mai bine pentru tine sa nasti copilul si apoi sa-l dai spre adoptie daca nu esti in stare sa-l cresti./ Prietenul tau, fiind major, va face desigur inchisoare fiindca tu esti sub varsta minima la care iti poti da consimtamantul si seducerea de minore se pedepseste> parintii tai, ginecologul sau asistenta sociala a spitalului in care te vei interna vor anunta procuratura si politia pentru a face toate demersurile necesare ca tu sa scapi de acest pedofil si sa poti avea o viata cat de cat normala, neamenintata (si copilasul de asemenea). Din pacate, ai fost victima unui om lipsit complet de scrupule, posibil bolnav psihic. Mi se pare cumplit ca o fetita la limita copilariei sa aiba viata sexuala si sa se trezeasac in fata unor responsabilitati atat de mari: sarcina, nastere, alaptare, etc.
Nu poti, desigur, avorta fara ginecolog. La 15 ani, orice avort e o mutilare ingrozitoare, ireversibila, iar un avort fara ginecolog inseamna moarte sigura.
Mai gandeste-te, singura sansa sa scapi cat de cat intreaga din chestia asta este sa incerci sa nasti copilasul, nu sa-l omori.

Abh
| Abh a răspuns:

Te sfatuiesc sa spui toata povestea parintilor tai si sa discutati impreuna viitorul copilasului. La varsta ta nu poti lua decizii de una singura.

| Malvina24 a răspuns:

Ce ai facut pana la urma? am urmarit intrebarea ta! ce ai hotarat?

| Parintele a răspuns:

In primul rand trebuie sa vorbesti cu parintii tai despre asta si sa mergeti impreuna la ginecolog pentru teste mai precise. Exista si posibilitatea sa nu fii insarcinata. Tipul cu care esti e cam prost se pare si idiot ca nu te-a protejat sau e lipsit de educatie. Puneti toata increderea in parinti chiar daca vei fi certata ei sunt singurii care te pot ajuta si iubi incontinuare, iar impreuna o sa treceti cu bine peste asta. Nu te gandi sa faci un avort aiurea pe la babe sau sa iei nu stiu ce tratamente sau leacuri babesti ca iti pui viata in pericol.

| Sara2 a răspuns:

Pai sigur esti, daca vrei sa avortezi cred ca trebuie sa mergi cu unul din parinti, eu am o prietena care la 21 ani medicul i-a refuzat avortul deoarece nu a mai avut copii sau avorturi, nu stiu ce sa zic straight face

| Alina_9354 a răspuns:

Seawolf nu conteaza ca in primele luni nu e acolo un copil, doar gandu ca de acolo va iesi un copil e de ajuns si e cel mai mare pacat facut vriodata de o femeie! Stiu ca suna ciudat ca un copil sa creasca alt copil dar inainte gandeste-te ca un copil a intretinut relatii sexuale de capul lui, trebuie sa-si asume greselile! Doamne, cred ca ar trebui scris pe frunte,, protejeaza-te,, ca sa inteleaga toti, copii astia ar trebui tinuri numai in casa!

| Crisu_8081 a răspuns:

Du-te la doctor cat mai repede posibil. Daca tot e asa prost, major fiind, si te-a lasat gravida...macar sa se te ajute daca va fi cazul unui avort! Sincer, imi pare rau pentru tine...

| Gosh. a răspuns:

Aiurea de tine...
1.Ai facut 4 teste. Poti sa faci si o suta, niciunul nu o sa iti infirme asta.
2. Poti sa avortezi. dar sfatul meu este sa duci sarcina la bun sfarsit si apoi sa dai copilul spre adoptie.Nu merita sa omori un copil nevinovat. Tu nu stii ce ai facut, ce sa mai spun despre ce se intampla exact cu un copil in timpul avortului?
Nu poti sa avortezi fara sa te duci la un specialist.Sau probabil ca poti, inducandu-ti unul, dar mai mult ca sigur o sa iasa cu complicatii.

Data viitoare. te rog foloseste ce trebuie sa folosesti, pentru a evita situatiile de genul asta.
Succes.

| seawolf a răspuns:

Voi ganditi normal? (cei care ati dat raspunsuri)
1.Stiti ce inseamna sa duci o sarcina normala la varsta de 15 ani? = Iti distrugi viata
2.Decand un avort la 1-2 luni inseamna ucidere? Un fat ia viata multa mai incolo. Deci nu e o viata ucisa!
3.Atata timp cat ea declara ca s-a culcat de buna vointa cu tipul major, nimeni nu are ce sa-i faca. Daca avea sub 14 ani parintii il puteau da in judecata! ATAT.
4.Decat sa dati sfaturi despre care HABAR N-AVETI mai bine va duceti sa ciocaniti oua-le ramase!
Sarbatori fericite!

| eugem35 a răspuns:

Ial de mana si fuga la ginecolog si pregatit bani co sa fie cam scump pentru voi adolescenti care nu aveti un venit cat de cat

| SnicK a răspuns:

Au mai pus cativa intrebari...si le-am zis eu...sa se lase de prostiile astea, dar voi tot BATMAN BATMAN.acum aveti burtica.asta e, daca nu v-ati stapanit hormoni.

| Te besk a răspuns:

La 15 ani:-o? Doamne ai facut o mare greseala, trebuia sa mai astepti macar 2-3 ani.Si oricum imi pare foarte rau pentru tine crying

| deni_6616 a răspuns:

Vei putea face avort dar trebuie sa te duci la doctor pentru asta.Mergi cat mai repede si macar sa iti fie alaturi daca face chestii de genu...ar fi o problema pentru ca minora fiind putini doctori fac avorturi fetelor sub 18... dar cauta si intereseaza-te bine

| deni_6616 a răspuns:

Draga ai facut avort raspunde-mi in privat te rog:*

| pedaladeacceleratie a răspuns:

Imi pare rau de tine dar daca zici ca ai facut 4 teste si toate au zis ca esti gravida nu mai exista sanse sa nu fii.

Zi-le parintilor tai, e cea mai buna solutie. Dupa ce ca nenorocitu' ala te-a lasat gravida mai ai si incredere in el sa mergeti impreuna sa avortezi?!
Si de ce mama ma-si nu ai luat pastila de a 2-a zi? Ce, ti-a zis 'iubi' ca nu e nevoie? Sau si mai bine, prezervativ!

Ai putea duce sarcina la capat, zic eu.
Am auzit ca mama prietenului Madonnei l-a nascut pe Jesus la 15 ani. Bine, depinde de fiecare fata in parte, de fiecare organism.
Pun pariu ca ai zis "Cum sa mi se intample tocmai mie? Hai sa facem fara.". Ei bine uite ca s-a intamplat.
Data viitoare sa folosesti o petoda de contraceptie.

| Alëxąndŕą a răspuns:

Http://www.provitacraiova.ro/copii%20avortati/index.html da poza 1 poza 2 daca vrei s afi asa ceva eu nu te sfatui4esc da-l spre adoptie

| Just kidding a răspuns:

Auuu.cam nasoala faza, stai linistita, o sa mai poti face copii, numai ca nu este un lucru tocmai frumos sa omori viata unui copil, insa, avand in vedere anii tai, nu ai de ales. Din cate stiu, avortul costa cam mult, cateva milionane, si doare rau. Nu vreau sa te speriu, daca prietenul tau este major poti avorta. Trebuie neaparat sa te prezinti la ginecologie impreuna cu prietenul tau si sa cereti parerea ginecologului. Bafta :-s

| Zâmbărici a răspuns:

Copchila inconstienta...Nu stii ca trebuie sa folosesti prezervativul?
Mai bine vorbeste cu mamica ta si vezi ce e de facutwinking. Nu mai sta si te plange, ca deja fapta a fost implinita.

| dragosh a răspuns:

Voi doi chiar habar nu aveti ce faceti.Cum ma la 15 ani?surprise
Prietenu ala al tau chiar ca e imbucurator de dobitoc.

| Barbie a răspuns:

Fata dar pentru ce s-or inventat prezervativele? Asa de frumusete sau cum? Asa iti trebuite, toate va grabiti sa va fu**-ti, si fara sa va protejati si dupa aia plangi ca esti gravida. Asa iti trebuie fetito.
Si da mai poti face copii dupa ce ai avortat, stiu multe care au facut copii dupa ce au facut avort

| anuska a răspuns:

sigur ca poti sa faci copii dar nu te sfatuiesc sa faci avort in primul rand e pacat iar in al 2 lea rand cand o sa vezi uneltele o sa fugi mancand pamantul.vezi daca faci neprotejata? asa iti trebuie daca te grabesti

| IRI_5028 a răspuns:

Daca prietenul tau facea "economie" si nu si-a luat prezervativ, atunci trebuia sa ai tu. Orice femeie trebuie sa aiba la ea prezervative in caz de urgenta!

| piticot_2039 a răspuns:

Daca 4teste de sarcina au aratat ca da inseamna ca esti gravida.si eu am facut avort dar cu cateva luni inainte sa implinesc 18 ani la 15 nu stiu ce sa zic cel mai bine e sa mergi la doctor el stie mai bine ce e de facut iar pretul depinde de saptamanile sarcini pornind de la 2milioane sa nu cumva sa incerci sa faci avortu fara doctor o sa te coste viata e ffff periculos.imi pare rau pentru tine sincer stiu cum e am trecut si eu prin asta sper ca ceea ce ti-am zis sa te ajute intr-un fel bafta multaaaaaaaa.astept vesti de la tine

| IloveCats a răspuns:

Eu sunt din Timisoara si e cam imposibil sa faci avort la 15 ani.cu greu se pot face de la 16-17 in sus. fara ginecolog e imposibil sa avortezi, tu gandesti?straight face
da, exista riscul sa nu mai faci copii. un avort costa intre 3-6 mil.happy

data viitoare fa sex cu cap happy

| BuBuLiNa_1408 a răspuns:

Pff imi pare rau de tine...Prietenul tau cum a putut fi asa incostient? Doamne doamne straight face. Asta e, fapta e consumata si ai face bine sa vorbesti cu parintii tai pentru ca sunt singurii in masura sa te ajute... Asa ca fugutza la ei! Si data viitoare foloseste prezervativ straight face

| sckorpion a răspuns:

Cine te-a pus? La dracu, la 15 ani?! ( Imi pare rau pentru expresie, dar nu puteam folosii altceva ) Neprotejat... dar nu. nici protejat! Fata tatii, tu stii ca la 15 ani, prin sex, poti face cancer de col uterin? In fine, testul de sarcina se face la 7 zile dupa contactul sexual propriu-zis, dupa 4 teste esti gravida.
Daca tot e major si avea chef de "nebunii" cu pustoaice de 15 ani, macar sa-ti plateasca el. Costul material nu este atat de mare pe cat cel. spiritual sa-i zic asa.

Sa iti prezint problema : In primul rand costul material e 50 euro. ( la stat mai putin, dar nu recomand, si trebuie programare )
Este nevoie de consimtamantul parintilor (la varste de sub 18 ani); atentie la varsta sarcini ca nu se poate oricand ( numai in primul trimestru ).

Plus ca o sa plangi mai tarziu, pentru asta.
Da, o sa poti face copii dupa, nu o sa te afecteze.
Dar... daca nu o sa faci ( nu din cauza avortului, ci pentru ca nu se poate, din cauza unei alte probleme care nu are nicio legatura cu acest avort, cum ar fi, sa ai prietenul impotent ), realizezi cat o sa plangi pentru faptul ca ai avut un copil, omorat?

Inainte de a inchide, iti recomand sa vezi un film ( sau un post de pe un blog ) cu / despre avort. Cum se face, cu ce se face.

La revedere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa mai poti faci copi daca avortezi dar nu stiu sigur dar daca ai probleme de sanate iti zic ca nu o sa mai faci deci cine tea pus sex la 15 ani!?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doresc sa infiez un copil daca o viitoare mamica nu are posibilitati sa l creasca noi dorim sai oferim o viata frumoasa.suntem un cuplu care de 13 ani incearca sa aiba un copil si nu am reusit asa ca ne am depus actele pentru adoptie.sunati la 0766857565 sau www.raducu_cris @yahoo.com

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi pare rau pentru tine dar nu are rost sa iti inchizi viata de pe acum cat despre facut copii nu-i nici o problema sti cati copilasi zac prin spitale si case de copii si sunt asa draguti. asa ca dai inainte cu avortul si fi mai prudenta pe viitor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te-ai gandit numai la sex bine ti-a facut la varsta ta numai la cocosel tie gandul rusine sa-ti fie pune mana pe carte nu pe,,,,,