| anonim_4396 a întrebat:

Daca te culci foarte tarziu in fiecare noapte si nu esti foarte odihnit, e adevarat ca poti face encefalita? Care sunt simptomele encefalitei? Si ce iti face encefalita, mai exact? :S Fundita tongue

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anca_3211 a răspuns:

Nu prea are a face oboseala cu encefalita, poti citi mai multe pentru a te lamuri aici: http://www.sfatulmedicului.ro/......alita_325.

4 răspunsuri:
| katala a răspuns:

Encefalita e o inflamatie a creierului care rezulta de obicei in urma unei infectii virale. Cand creierul se inflameaza-devine mai mare de volum si iritat-circulatia normala a sangelui este alterata, conducand la simptome precum: confuzia, febra si cefaleea (durerea de cap severa). Encefalita e o boala destul de rara.
Nu poate fi cauzata de lipsa somnului, in schimb e adevarat ca lipsa somnului produce dereglari comportamentale; asa ca odihneste-te totusi!

| foxi a răspuns:

Nu! E boala virala, se inflameaza creierul!

| Sorinel95674 a răspuns:

Encefalita este migrena aceea de scurta durata, sau durerea de cap. Nu este bine sa te culci la ore neregulate, pentru ca bioritmul tau este dat peste cap, asa ca incepe cu o reducere de 30 de minute in fiecare zi. Redu cantitatea de mancare de seara pentru un somn mai linistit si incearca sa dormi circa 8-9 ore pe zi. Vei avea performante mintale mai bune si vei fi mai optimist.

Succes!tongue

| G a răspuns:

Encefalita e o boala destul de rara, n-o poti face asa, din orice. cauzele sunt infectiile cu anumiti virusi.
simptomele cheie sunt febra, durerea de cap si confuzia. mai pot aparea sensibilitate excesiva la lumina, greata, voma, ameteala, lipsa energiei, intepenirea cefei/spatelui. simptomele mai grave sunt pierderea memoriei, schimbarea personalitatii, neliniste, halucinatii, delir.
cea mai severa forma de encefalita poate duce la coma si chiar la moarte, daca e lasata netratata. de asemenea, simptomele care apar puternic, brutal la inceput au sanse mari sa produca o encefalita care duce la moarte.