| anonim_4396 a întrebat:

Dacă te sinucizi ajungi în iad?
Se spune ca nu mai apuci sa îți ceri iertare. Dar dacă ești constrâns de societate și de către cei din familie sa o faci? Mai ales ca ești judecat și bârfit la greu întru un mod eronat și tu mai ai și depresie de mulți ani și ești un om care nu deranjează pe nimeni care își vede treaba lui? Dumnezeu asa cum e el iubitor și iertător nu ar tine cont ca un om e singur și neajutorat și nu poate lupta cu atâția dușmani care îl provoacă sau în prezenta lui ii vorbit de rău ca și cum sa face o aluzie și nu într un loc în mai multe locuri
Adica lupți o zi o luna un an, 5 ani da nu poți la nesfârșit și în cele din urma ajungi la acest act Dumnezeu nu ar tine?
Cum poți scăpa de blestemele mamei dacă cândva ai fost violent cu ea și din cauza ca ai fost provocat într un mod ieșit din comun cum poți scăpa de aceste blesteme? Dacă te sinucizi ca nu mai reziști cu atâția oameni care te bârfesc și îți sunt dușmani și sunt foarte mulți la număr nu mai poți face nimic de ei ca dacă îți faci o iubita sau un tovarăș cineva i te bârfește de rău să te facă sa ramai singur deci nu știu cum poți lupta cu atâția tâmpiți dacă tu ești singur și dacă nu mai poți și te sinucizi Dumnezeu nu tine cont de circumstanțe? Credeți ca exista iad? Vi se pare normal sa ii doară grija pe alții ca de ce nu te însori când tu de abia lupți cu depresia de ani de zile de ce unii nu își vad de treaba lor de viata lor ce le aduce bârfa fericire, sănătate sa nu mai zic ca și cei ce se lasă influențați sunt la fel de deștepți ca cei ce bârfesc.
Este existent acest iad sau nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este un loc care face parte dintr-o narațiune, poveste specială numită mit, mitul religios al bisericii creștine. Astfel în cadrul poveștii, el există.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Da. Iadul exista. Intrebarea ta de mai sus e iadul!
Acum ca tot ma doare capul, sa incerc sa iti raspund. Iadul e printre noi, in rest dumnezeii care te judeca si te baga la pucioasa sunt doar basme. Bai, ok, sa zicem ca teistii au dreptate, insa NU SE POATE sa existe un dumnezeu atit de retrograd ca cel din biblie. NU SE POATE. Creierul meu nu poate lua in serios asa ceva. E o jignire la adresa inteligentei umane povestea cum ca exista un ceva divin care ne iubeste dar ne mai si trage cate un cataclism global din cand in cand fiindca ne-a creat perfecti dupa chipul si asemanarea lui insa de fapt sintem mai toti stricati, ne iubeste si e atotputernic dar are nevoie de banii nostri, e atotputernic dar nu ne putem ruga direct lui, trebuie' sa cotizam la niste trintori in sutana (sau alt strai de genul), ne iubeste dar il doare in dos de aia din Africa (sau din Vaslui, ca sa fiu mai loco), ne iubeste, dar e o singura religie corecta din alea vreo 5000...

Cum ziceam, ma doare capul. Admir curajul celor ce se sinucid, indiferent de motiv (lasam deoparte aia care o fac drogati/bauti sau la 15 ani dupa ce se cearta cu tati si mami). Tu esti dumnezeu, tu iti faci raiul sau iadul. Eu as zice totusi sa iti vezi de viata asta si sa scoti ce se poate mai bun din ea, ca alta nu mai prinzi...

| Frank51 a răspuns:

Iti dai seama ca fiecare avem cate o parere subiectiva si ca nimeni nu stie cu adevarat nimic, nu?

Eu cred ca exista cele 2 forme de existenta, dar nu asa cum ni le imaginam noi. Si cred si ca Dumnezeu tine cont de fiecare detaliu. Daca ai de facut cateva chesti simple pentru a ajunge in "rai" in my opinion it's worth a shot.

| Donsavas a răspuns:

Dacă ai gânduri sinucigase mergi la un psihiatru! Suferi de depresie iar boala asta se trateaza cu antidepresive.

| anonim_4396 explică (pentru Donsavas):

Citește man mai bine întrebarea, sunt constrâns de familie și de societate am avut niște "prieteni" care mi au făcut mult rău și acum oamenii ma urăsc și nu știu cum sa gestionez situația ca nu am cum sa lupt cu atâția idioți care sau lăsat influențați într un mod eronat. Degeaba iau antidepresive dacă oamenii ma urăsc și ma provoacă pe unde ma duc ca nu o sa ajute de aia zic ca ori trebuie sa ma mut ori sa îmi fac felul ori sa lupt împotriva tuturor da odată o sa îmi găsesc nasul asa ca nu știu ce sa fac ca nimeni nu ma ajuta sunt singur împotriva tuturor și nici sfaturi nu are cine sa îmi dea de obicei sunt puternic dar nu știu cât mai rezist ruginește el robotul dar omul sad

Răspuns utilizator avertizat
| Donsavas a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu le iei degeaba. Ele te ajuta sa ti gestionezi emoțiile interioare pe care le trăiești din cauza stresului. Se gaseste si rezolvarea în timp la problemele pe care le ai.

| anonim_4396 explică (pentru Excalibur09):

Nu pot sa fiu agresiv și în locuri publice cum ar fi frizeriile un exemplu ca ei asta poate și cauta și tot eu pic de prost. Chestia e ca, fac aluzii vizavi de tine când sunt în prezenta lor și tot eu pic de prost sau o sa zică ca te-ai simțit sau atacat. Și dacă ar fi sa fiu agresiv sar afla imediat ei poate asta și cauta sa iese în evidenta am mai pățit asa odată ei sunt mulți haterii eu singur e greu trebuie executați din vorbe cu agresivitatea nu ajungi bine cred eu doar dacă întrec limita da repet te faci tot tu de ras cu agresivitatea în cazuri de astea ai nevoie de prieteni ca atunci nu mai fac ei gesturi de astea sau sa chemi pe cineva și sa asiste cum se comporta tarf ambulante și sa le persecute da eu sunt lonely Wolf de cateva luni bune și ăștia știu asta ca sunt singur și de aia fac asa dacă te faci de ras într-o frizerie afla și celalalte frizerii deci e complicat am dat un exemplu.
Sa ii bat pe toți iar nu am cum ca as face-o dacă ar fi chiar dacă eu sunt genu acela silent but violent dar mai mult silent. Ma uimește prostia oamenilor sincer de asta nu ne suporta nimeni și ne fac țigani. De ceva vreme vad de ce au ăștia o părere asa de noi.

| anonim_4396 explică (pentru Excalibur09):

Am depresie de peste 10 ani și mi greu sa lupt cu atâția retardați
Dar într o zi o sa dau cu pumnu și o sa știe multă lume de frica, taică-meu e mort maica-mea are tumoare la rinichi medicii iau zis ca nu mai are mult de trăit e și bătrână deci ăștia sunt nebuni care ma provoacă sau nu știu istoricul meu violent eu sunt bun, bun da și nebun. Când o sa moara maica-mea o sa execut mulți idioți care m-au deranjat o sa regrete ca mau cunoscut. Vad ca dacă ești un om la locul lui ești luat de fraier.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

TU vrei sa fii constrins. De ce permiti asta? Esti legat? PLEACA! E treaba de atitudine si sindromul persecutiei aici. Te urasca oamenii? Te provoaca? M^%e lor, zic! Ignora-i!

| RobertMoon a răspuns:

Nu-ți mai bate capul cu tâmpenii neproductive, nimeni nu știe dacă există iad sau rai, credincioșii bătuți în cap îți vor spune că da, oamenii de știință sau intelectualii îți vor spune că nu, eu îți spun că nu știe nimeni ce există după moarte cu adevărat.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Muta-te, nu esti copac. Du-te in alt oras, județ, țară.

Răspuns utilizator avertizat
| Movalor a răspuns:

Adevarul este ca odata ce mori, pur si simplu mori. Nu se duce nici un spirit nici unde. Deci stai calm. Nu exista iadul.