| anonim_4396 a întrebat:

Azi am cumpărat o prăjitură tiramisu și încă o caserola cu 2 eclere,ajung la casa și dau sa le scaneze la care casierul îmi spune sa pun prăjitură la loc și să iau alta care are inclus brânză de vaci,el mi-a explicat unde este dar eu eram in lumea mea, nimic nu am înțeles din ce mi-a spus,eu am înțeles să o pun la loc și să iau alta că nu merge codul,a venit el și a luat-o de acolo până la urmă, era puțin mai în față de frigiderul unde se afla ecrerul acela, dar nu a comentat sau îmi spune ceva ofensator. Ce mi se întâmplă? De ce nu eram ancorat în acel moment? Menționez că mă aflu într-un stres incredibil și am anxietate sociala destul de avansata. Vouă vi s-au întâmplat chestii de genul? Ce pot face sa schimb situația, ce suplimente m-ar ajuta? Erau langa mine o femeie și sotul vorbeau și brusc au început să tacă in special când nu am înțeles ce mi-a spus casierul, îmi explică ceva simplu dar eu nu știu unde îmi era mintea, dar chestia ciudată este că îmi venea să îi bat pe cei 2 când au început să tacă sa nu mai vorbească, m-am simțit foarte stânjenit că nu am înțeles ce a spus casierul și acum mă simt nasol că lumea numai sa bârfească stie!
Ce naibii mi se întâmplă? Că eu am fost la învățătură premiant și olimpic la engleza de 2 ori! Mă afectează și cei care bârfesc,țin cont prea mult de părerea lumii.
Sa fie un efect al xanaxul? Că iau de mult timp zilnic,știu că nu este bine dar îmi e incredibil de greu fara xanax sa pot ieși afară!
Îmi vine să bat lumea, sunt plin de nervi, nu mai fac față stresului,îmi vin facturi peste facturi și eu nu pot sa îmi găsesc un loc stabil de munca, nu îmi place nimic și mă simt foarte obosit, nu am motivație sa mai lupt, lupt cu depresia de foarte multi ani și de câțiva ani a apărut și anxietatea care asta m-a rupt cat nu a făcut-o depresia.
Adevărul e că mă gândesc să mă sinucid,ba sa îmi caut de lucru,dar sunt conștient că nu o sa pot lupta de unul singur cu atâtea facturi și altele și mă gândesc că mai bine ar fi sa îmi pun capăt că văd că mă chinui cu tratamente sa scap de anxietate și nu pot, am rezistenta la tratament și mai e și depresia și faptul că sunt singur, nu pot lupta cu atâtea probleme de unul singur. E un stres incredibil și am și probleme grave cu insomnia,sunt efectiv lovit din toate direcțiile mai am și dușmani care mă bârfesc tocmai pe mine care nu deranjez pe nimeni îmi văd de treabă.
Ce rost mai are sa trăiesc daca eu nu mai am părinți și nici o persoana draga cu care sa schimb o vorbă fara sa fiu bârfit?
De ce am momentele acelea când sunt așa? Sau o fi că nu îl suport pe omul ăla? Că am avut în trecut altercații serioase cu fiul lui? Sunt persoane pe care nu le pot suporta și în preajma acestor persoane mă simt fara vlaga,nici sa socializez nu mai îmi vine,devin tăcut.
E ciudat că anxietatea pare o problema mai gravă decât depresia,mult mult mai serioasa, depresia pare pistol cu apa pe langa fobia socială și agorafobia,e clar că puțin mi-a afectat funcția cognitivă.
De ce nu am curaj să îmi pun capăt zilelor? Ce naiba mai mă ține să lupt?
Și tampitul ăla nu știu de ce a vrut să mă ajute cu oferta aia daca nu am cerut eu nimic și pe ăla îmi venea să îl bat că m-a pus într-o lumină proasta, eu în momentul ăla nu știu unde naibii îmi era gândul dar nu am înțeles ce mi-o spus,percepeam vag ce spunea el, nu mi s-a mai intamplat până acum așa, dar sunt sigur daca îmi spunea o alta persoana înțelegeam tot, persoanele pe care nu pe pot suporta îmi transmit o energie proasta,
Sa fie toate astea de la xanax? De sunt așa "aerian" in unele situații? Sau de la stres?
Cum mă pot calma? Ce suplimente sa iau pentru atenție?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

"Da dar situațiile astea te pun într-o situație în care ești vulnerabil"
Esti vulnerabil daca tu permiti asta. Daca esti deschis la parerea oricui, si pe lume niciodata nu o vei multumi, sansa de a fi ranit e extraordinar de mare, Inchide-te, intelegind ca tocmai cei care te judeca au bube la fel ca tine, poate chiar mai mari, si tocmai de aceea te judeca, nu ne place sa vedem la altii ceea ce avem noi rau.
Si daca cei doi au inceput sa taca pentru ca se apropiau de casa, si atunci lasi povestile deoparte? Eu asa fac daca sunt cu cineva, cu un client inaintea mea la casa, las toate, si pregatesc portofelul cu cardul/banii, ca la casa sa ma pot misca rapid, nu cum am patit la Dedeman cu o dama, atunci s-a pus sa numere cateva mii de lei bune in bancnote de 100, ca copii la scoala. Banii ii ai pregatiti aproximativ cand esti la casa, doar stii cam cit te costa totul, si casierul numara banii, nu trebuie sa o faci tu. Dar, hai, fi rezonabil, nu vei stii niciodata de ce cei doi au tacut, pot fi n motive pentru asta, nu doar ce ai facut tu. Eu am patit situatii similare, crezind ca cineva e implicat in ce eram eu bagat atunci, dar, cand am interactionat cu persoana, era mai aeriana decat eram eu in fazele cele mai urite, era pierduta in lumea ei, si eu credeam ca ma urmareste cu atentie.
"Sa fiu al naibii dar nu îmi găsesc locul într-o lume atât de parșivă și perversa". Problemna e ca tu ai asteptari din partea lumii, sa se comporte intr-un anumit fel. Nu e ok. Lasa lumea cu ale ei, fi tu cu tine insati si atit. Ca doar la tine vei gasi resursele necesare sa iesi din situatia in care esti, nu la ceilalti. Cind eu am dat de belea, desi inainte eram inconjurat de prieteni, doar doua persoane m-au cautat dupa aceea, si nu erau dintre prieteni. Celorlalti nici cit prietenilor nu le pasa de tine. Lumea cu ale ei, tu cu ale tale, asta trebuie sa iti stabilesti. Altfel innebunesti din cauza lumii. Si nu merita.

6 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Eu am de regulă o minte ce "fuge", gindeste rapid, cu o memorie fantastica, și nu am avut probleme deloc pana la faza de stres, stres puternic. Daca simteam pe moment că ceva era în neregula cu mintea mea, ma opream din orice și aveam capacitatea de a îmi pune lucrurile în ordine. La stres însă am avut și unele semnalmente de bolnav mental. Unul din ele era și acea pierdere pe moment cum ai avut tu. Am luat o groaza de suplimente, zeci de feluri, am incercat orice, dar in aceasta privinta nu au ajutat. Doar eliberarea de stres, care a cerut masuri radicale, a trebuit să îmi schimb total viața, a făcut să se îndrepte lucrurile.

| anonim_4396 explică (pentru cristi202):

Cum poți să nu mai fi stresat când ne așteaptă o noua pandemie,preturile alimentelor ce tot cresc exploziv, facutirike, furnizorii ce ne fura, că sunt oameni ce s-au sinucis din cauza facturilor uriașe! Oamenii au devenit tot mai răi, ipocriți și machiavelici, totul din 2019 s-a schimbat complet in rău, și pe zi ce trece tot mai rău ne este, cum poți să fi zen într-o lume absurdă ca asta? Sa nu mai fi stresat?

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Înveti sa te detașezi. Sa înțelegi că stresul îți face cel mai rău, și de aceea nu trebuie sa te stresezi. Sa mergi pe ideea de "ce-o fi, o fi!". Bunica mea avea o vorbă în acest sens: nu e dracul chiar atît de negru.

| anonim_4396 explică (pentru cristi202):

Sa vezi cum e sa fi fi stresat și anxios și depresiv laughing eu am noroc că revin și dispar simptomele dar alții sunt permanent așa,am momente când nici nu zici că am problemele astea dar ele tot revin,stresul e trigger-ul din ce am sesizat.
Da dar situațiile astea te pun într-o situație în care ești vulnerabil și lumea te judeca crezând că nu ești sănătos la cap,sau că ești prost sau nebun,asta e incultura noastră judecam fara sa citim cartea judecam după coperta,fazele astea ce îmi compromit imaginea mă enervează teribil că trăim într-o lume unde faci și cea mai mica gafa și ești judecat,știu că nu ar trebui să țin cont de părerea lumii dar în momentul ăla in care ești foarte anxios nu poți,acum de exemplu mi se rupe,nu mă poate afecta nimic,chestia e că de ce atunci am fost asa, că și cum ar fi vorbit ăla singur, deloc nu am înțeles ce a zis, chestiile astea mă fac de râs, in cei 17 ani de depresie niciodată nu am avut probleme de astea, de când am anxietate am problemele astea, nu sunt deloc atent și concentrat în unele momente dar sunt cu mintea în altă parte nu în prezent. Cei 2 nu am înțeles de ce brusc au început să tacă laughing m-a enervat la culme chestia asta,eram perfect ok până să nu mă enervee niste ștoarfe la locul de munca,unele femei au un tupeu fantastic,nu au bărbații și au femeile,atat de rău m-a enervat că și acum parca nu mi-am revenit cine știe ce ii făceam daca mai mergeam la munca. Sti care e faza? Eu pe ăștia care au un caracter infect ii las sa meargă până la capăt cu nesimțirea,tac,par mielușel,și când se așteaptă mai puțin îi iau sub roti,fiindcă e incredibil câtă răutate și nesintire zac în unele zdrențe,eu acum înțeleg de ce multe sunt ucise,bătute crunt,nu sunt toate așa,dar categoria aia și-o caută cu lumânarea,care au fost ucise și bătute s-au dus cu nesimțirea și tupeul jegos până la capăt,oamenii aia au tot lăsat de la ei până s-o umplut paharul,ucide sau bătute nu sunt degeaba de cuminți ce sunt,bine crima și bătaia nu justifică nimic că și aia sunt psihopați e clar,dar ele îi provoacă la maxim prin înșelăciune și că au pizdha aia de gura prea mare,se întinde mai mult decât le e plapuma. Pai tâmpită aia merita o palmă sincer nu ai cum sa fi așa de jegoasa,cică: ori îmi spui pe nume ori nu mai îți răspund ( ii spusesem colega) daca era unul mai nebun o și bătea acolo,eu mă pot controla foarte mult dar alții nu. Nu sunt nici misogin nici pe invers,ador femeile,am și menționat că unele nu toate! Așa pățești când ești nou și te angajezi unde sunt de astia de mai mult te ia de dus,asta numai între români este,de prostie și răutate nu o să scăpăm, nemții o zic și o voi mai spune au dreptate că suntem primitivi și sălbatici că ne săpăm între noi in loc să fim uniti și rromii și românii să dispară rasismul, prejudecățile, stereotipurile, suntem în 2022 și ne comportam cum se comportau oamenii primitivi
Sa fiu al naibii dar nu îmi găsesc locul într-o lume atât de parșivă și perversa, nu noi suntem singuri că vrem unii ne determină să fim singuri și antisociali, unele lepre

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Da dar situațiile astea te pun într-o situație în care ești vulnerabil"
Esti vulnerabil daca tu permiti asta. Daca esti deschis la parerea oricui, si pe lume niciodata nu o vei multumi, sansa de a fi ranit e extraordinar de mare, Inchide-te, intelegind ca tocmai cei care te judeca au bube la fel ca tine, poate chiar mai mari, si tocmai de aceea te judeca, nu ne place sa vedem la altii ceea ce avem noi rau.
Si daca cei doi au inceput sa taca pentru ca se apropiau de casa, si atunci lasi povestile deoparte? Eu asa fac daca sunt cu cineva, cu un client inaintea mea la casa, las toate, si pregatesc portofelul cu cardul/banii, ca la casa sa ma pot misca rapid, nu cum am patit la Dedeman cu o dama, atunci s-a pus sa numere cateva mii de lei bune in bancnote de 100, ca copii la scoala. Banii ii ai pregatiti aproximativ cand esti la casa, doar stii cam cit te costa totul, si casierul numara banii, nu trebuie sa o faci tu. Dar, hai, fi rezonabil, nu vei stii niciodata de ce cei doi au tacut, pot fi n motive pentru asta, nu doar ce ai facut tu. Eu am patit situatii similare, crezind ca cineva e implicat in ce eram eu bagat atunci, dar, cand am interactionat cu persoana, era mai aeriana decat eram eu in fazele cele mai urite, era pierduta in lumea ei, si eu credeam ca ma urmareste cu atentie.
"Sa fiu al naibii dar nu îmi găsesc locul într-o lume atât de parșivă și perversa". Problemna e ca tu ai asteptari din partea lumii, sa se comporte intr-un anumit fel. Nu e ok. Lasa lumea cu ale ei, fi tu cu tine insati si atit. Ca doar la tine vei gasi resursele necesare sa iesi din situatia in care esti, nu la ceilalti. Cind eu am dat de belea, desi inainte eram inconjurat de prieteni, doar doua persoane m-au cautat dupa aceea, si nu erau dintre prieteni. Celorlalti nici cit prietenilor nu le pasa de tine. Lumea cu ale ei, tu cu ale tale, asta trebuie sa iti stabilesti. Altfel innebunesti din cauza lumii. Si nu merita.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Prea multe medicamente.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Odată am pierdut 1700 de lei în câteva ore la păcănele și ma întrebat unu' o chestie simpla unde poate găsi westernul cutare și eu nu știam să îi răspund,nu mai îmi aduceam minte,când de fapt westernul era aproape,era în zona dar nu mai îmi aminteam și eu am o memorie ieșită din comun dar în momentul ăla eram pierdut parca.

Acum câteva zile m-a enervat extrem de mult o colega la lucru,adică să comportat aiurea cu mine și câteva zile bune mi-am pierdut aproape toată încrederea în mine, mi-a revenit și anxietatea și depresia,și după cum vedeți în postarea asta și acum se vad efectele. Ce pot face sa nu mai rămân afectat de orice chestie sa am un psihic mai strong? Pentru că e clar că e ceva ce tine de inteligenta emoțională,aici știu că am mult de lucrat dar dai de niste gunoaie de oameni ce confundă bunătatea cu prostia, nu știu ce se întâmplă cu lumea asta de a devenit așa de răutăcioasă, infecta, mulți nu mai știu ce e ăla respect, bun simț și nici frica dar o sa am eu grijă să simtă unii frica care o are aiurea că văd că bunătatea te trage in jos nu mai e o virtute