| brokxy a întrebat:

Daca voi manca doar fructe, fara zahar si carne deloc, si fara paine, nimic altceva, DOAR FRUCTE si apa. Voi slabi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Fructele contin fructoza si glucoza, zaharul care il facem noi din sfecla contine glucoza, fructoza este metabolizata in procenta de 50% ca energie rapida, faza proasta e ca e metabolizata de ficat ceea ce duce in timp la ficat gras, in schimb glucoza este folosita ca energie rapida in proportie de 80%, trebuie reamintit faptul ca nici zaharul,nici fructele,nici carnea,nici slanina,untura,grasimile de care multi fug aiurea nu ingrasa,mancam ca sa supravetuim simplu,daca vei manca doar fructe, organismul se va ocupa de masa ta musculara, ceea ce e total aiurea, dupa ce ca ai mai putina masa musculara ca un barbat o sa scapi si de aia, astea sunt tampeni cu fara carne, totul e naibi sa te limitezi, scopul vieti nu este mancarea nu suntem porci, nici aia nu manca ca multi din noi, nu exista nici un animal supraponderal in natura, nici unu doar omul atat

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.

| Furnicuta000 a răspuns:

Slabesti, dar ce te faci cand o sa revii la alimentatia de acum?
Ideea nu e sa mananci numai anumite alimente ca sa slabesti (te imbolnavesti daca faci asta) ci sa mananci PUTIN.

| Dalmore a răspuns:

Nu.

| Yurisa a răspuns:

Da, dar nu reflecta un stil de viata sanatos

| Adrian5575 a răspuns:

Mai bine mananci o zi numai fructe, a doua zi mananci orice, a treia iar fructe si tot asa. O sa slabesti putin mai greu, dar e mai bine decat sa mananci numai si numai fructe. Are si carnea rolul ei.

| lilith16 a răspuns:

Stii secretul pentru slabit? sa mananci dar la ore fixe in fiecare zi
sau incearca dieta rina

| Anee1667 a răspuns:

Nu, nu vei slăbi şi chiar dacă o vei face va fi într-un stil complet nesănătos, mai pe scurt corpul nostru are nevoie de tot ce conţin alimentele gen : carne, lactate, legume şi fructe.Fructele conţin glucide, aşadar ele nu vor acoperi toate nevoile organismului tău. Câteva zile te vei putea convinge pe tine însuţi că fructele îţi vor acoperi în totalitate senzaţia de foame, dar, ei bine, nu o vor face şi te vei confrunta cu o foame pe care nu o vei putea stăpâni iar kilogramele de care ai reuşit să scapi se vor pune la loc şi se vor dubla.Fructele vor acoperi doar noţiunea de "gustare " dintre adevăratele mese.
Totul se începe cu paşi mici, mâncatul la ore fixe, scosul prăjelilor din altimetaţia ta, sportul şi consumul multor lichide te vor ajuta să slăbeşti sănătos şi încet dar fără riscul de a te îmbolnăvi.

| Maia55 a răspuns:

Da, slăbești și ajungi la spital. Cu toții vrem rezultate rapide, dar rezultatele rapide nu sunt sănătoase și benefice organismului nostru. O dieta echilibrata este varianta corecta. Adică și fructe și legume, carne, pâine și orice altceva. Poți manca orice în cantități moderate. Dacă ești în deficit caloric vei slăbi, cauta mai multe pe net, la nutriționiști. Și nu încerca să mănânci doar fructe și apa. Știi de ce îți zic asta? Pentru ca asta am facut eu acum câțiva ani. Am mâncat doar fructe și alea puține ca să slăbesc, am rezistat câteva zile după care ma simțeam din ce în ce mai rău. Rezultatele? Am slăbit în primele 3 zile 2 sau 3 kg după care nu am mai slăbit deloc. Când am început iar sa mănânc normal m-am îngrășat dublu. Și nu s-a meritat deloc. Asa ca nu te sfătuiesc sa faci asta, îți spun din experienta proprie.

| RAY a răspuns (pentru Maia55):

Dietele sunt o mare porcarie, dupa dieta sa vezi tu ingrasare si pierderea masei musculare

| Adrian7art a răspuns:

Cred că cel mai indicat ar fi să ceri parerea unui medic nutritionist..in persoană.
Dietele sunt personalizate..nu orice dietă poate avea efectele dorite tie.
Dar in primul rand..nu îți concentra atenția pe cat de "rotunjică" esti..ci încearcă să te simți bine așa cum ești.și sigur te vor place si ceilalți.

| NoriAl a răspuns:

Ai mare grija!
Consumul de fructe afectează ficatul la fel ca alcoolul:
https://www.clicksanatate.ro/redirect/a18869923

| RAY a răspuns (pentru NoriAl):

Pentru ca fructoza e metabolizata de ficat ca alcoolul, de asta trebuie cu limita

| HenryPericol a răspuns:

Da sunt toate șansele, dar trebuie sa bei Multă apă săi să faci mult sport.

| Anixx0002 a răspuns:

Sunt de acord cu Anee 1667. Nu asa trebuie sa procedezi daca vrei sa slăbești. Organismul tau are nevoie de toti nutrientii (proteine, glucide, lipide, fibre, etc.) Si cum nu exista un aliment care sa asigure toate nevoile organismului, este necesar sa consumi alimente variate. Fiecare nutrient are un rol important in organism.
Deci, daca vrei sa slabesti te sfătuiesc sa iti faci un program foarte bine pus la punct, astfel încât sa respecti cele 3 mese principale ale zilei si sa consumi din toate cate putin, dar urmand următoarele condiții:
- Sa elimini prăjelile si sa optezi pentru alimentele fierte
- Sa consumi moderat dulciuri.
- Sa mănânci la ore fixe
- Sa nu mananci dupa ora 7
- Sa te hidratezi corespunzator
- Sa faci sport. Poti face alergări.
- Sa reduci cantitatea de mancare treptat astfel incat sa consumi din toate cate putin
-Este foarte important sa iei totul treptat si sa nu începi nimic brusc (valabil in toate domeniile) astfel incat organismul tau sa se poată acomoda cu orice schimbare.
Daca mănânci doar fructe, o sa te îmbolnăvești. Fibrele ajuta la digestie, glucidele ofera energie si sunt esențiale pentru sistemul nervos, lipidele iti furnizează si ele energie si protejează organele vitale, proteinele ajuta la dezvoltarea masei musculare, etc. In mare, toate acestea, inclusiv mineralele, vitaminele si apa ajuta la desfășurarea activităților metabolice din corp. Asadar te sfătuiesc sa nu aplici dieta cu fructe.
Daca am spus ceva eronat rog pe cine știe mai bine sa ma contrazica, eu asta am învățat la școală.