| DaciaRomania a întrebat:

Daca vreau sa mănânc mai puțină carne, cu ce să înlocuiesc mezelurile zilnice? Că nu prea știu!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Carne artificiala din soia.

| Violleta2022 a răspuns:

Mezelurile si carnatii nu le dau nici animalelor, avand atatea substante chimice si toxice in ele.

Mananca carne de la animale si pasari: vita, pui, porc, curcan, peste ...toate se pot gati in casa si sunt foarte sanatoase.

Proteina vegetala o poti lau din: fructe si legume. Uite aici:

https://aronia-charlottenburg.ro/......si-legume/

suntserios
| suntserios a răspuns:

Branza, oua, iaurturi, cereale, salate, paste

| sierra1 a răspuns:

Salate de tot felul - vezi la lidl ce de... ele sunt

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cu alte proteine, din ouă, lactate.

| ReddY25 a răspuns:

Ceva eco

Răspuns utilizator avertizat
| RoxanaIoana108 a răspuns:

Cașcaval, lapte, iaurturi, fasole chiar...Totuși, nu renunta de tot la carne. Corpul uman necesită si consumarea cărnii. Daca vrei sa renunti la mezelurile de la micul dejun, recomand un smoothie preparat in casa de 500ml (gasesti nenumarate retete pe net). Preferatele mele fiind:
1. Iaurt (poate fi cu fructe sau grecesc), lapte (orice fel de lapte, lapte de vaca, lapte de tara, lapte de cocos, de soia etc), doi morcovi medii, nici prea mari nici prea mici, un mar, o banana si optional o pară.
2. Iaurt (iaurtul este optional in orice reteta de smoothie, insa ii da un gust mai bun), Lapte, fructe de padure, banane.

Cele doua retete de mai sus sunt criminal de bune!

Mai poti manca la micul dejun ovaz cu lapte si fructe. Delicios! Daca vrei si ceva dulce, poti pune toping de ciocolată pe deasupra (din acela pentru înghețată).

Intr-o zi, ar trebui sa existe o masa de fructe sau legume. avem nevoie de proteine si de vitamine. Smoothie ul este unul dintre metodele prin care poti consuma mai multe fructe/legume.

Succes!