| anonim_4396 a întrebat:

Dau fundă!
Îmi spuneţi şi mie de ce când vreau să pronunţ unele cuvinte îmi bate inima tare şi nu le pot pronunţa? Ce trebuie să fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Olivers a răspuns:

Se numesc palpitatii incearca sa vorbesti rar si calm si o sa vezi ca nu o sa mai fie asa iar la inima din cauza emotiilor iti bate inimia adica ai spasme emotionale sau nervoase!

2 răspunsuri:
| Mariuszee a răspuns:

Aceeași problema o am și eu..Habar n am dc mi se impleticeste limba așa radical. uneori pot vorbi cursiv alteori nu pot sa scot pe gura cuvântul respectiv...

| MihaelaAnonimis a răspuns:

Bună.
Depinde ce cuvinte vrei să pronunți.
Dacă este vorba (de exemplu) despre un accident poate ai o fobie despre asta.
În orice caz poți să iei niște magneziu (supliment alimentar din farmacie) - costă cam 15 lei 20 pastile, dar e ok să vorbești cu farmacistul sau un doctor psiholog cât și unul care are experiență în cardiologie (nu lua pastile fără sa consulți un medic)
Sau pur si simplu ai o problemă psihologică care poate fi remediată.

Sper că te-am ajutat!