| Calinm22 a întrebat:

Bună ziua, ieri m-a apucat răceala, iar azi am avut diaree care tot persista încât mai iese doar apă din mine, mai ales că nici nu prea am putut să mănânc azi din vina durerii de stomac, am fost azi de minim 10 ori la baie din vina asta și încă nu mi-a trecut, ce as putea sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ia carbune medicinal, cate 2 capsule la fiecare 4 ore.
Sau orice altceava de la farmacie: Imodium, smecta sau ce mai au in farmacie contra diareei.

| untu a răspuns:

Luati FURAZOLIDON sau SMECTA (pentru diaree acuta)! Dar inainte de a lua aceste medicamente ar trebui sa mancati orez fiert, o supa usoara de pui si beti un ceai de menta! Cel mai bine sa stati intins pe pat cu burta in sus si odihniti-va o zi! Dar daca nu va trecut diareea dupa o zi, va trebui sa mergeti la spital, la urgente sau chemati medicul de familie la domiciliul dvs. sa va consulte!

| Lupică27 a răspuns:

Ia furazolidon. Da, e o viroza sau gripa nasoala, eu o zi intreaga am zacut cu dureri musculare si stari de rau.
Abia daca ma puteam da jos din pat.

| Alexalex1000 a răspuns:

Ia pastila loperamid, mânânca pâine prăjită