| anonim_4396 a întrebat:

Dau fundă!
Uneori când vorbesc cu unele persoane nu pot să pronunț unele cuvinte, când îmi vine să le pronunț îmi bate inima tare și nu pot...Ce pot să fac?

Răspuns Câştigător
| Caro34 a răspuns:

Esti o fiinta mai timida, dar asta va trece cu timpul. Nu te da batut si fa-i acasa exercitii in fata oglinzii. Vorbeste mai mult cu tine, insa cu voce tare si sa te vezi, apoi cu timpul imagineaza-ti ca vorbesti cu oamenii de care acum iti este teama, frica, iti bate inima etc. Te vei obisnui si iti va creste increderea in tine! Sunt "unele persoane" de genul feminin? Numai bine!

2 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Probabil suferi de anxietate sociala cum suferim marea majoritate.Impuneti in cap ca nu se intampla nimic daca vei spune ceva calcati pe frica si incet va fi mai bine.Iar daca nu mergi la psiholog el te va sfatui mai bine

| Conii25 a răspuns:

Si eu cand vorbesc cu unele persoane ma balbai, dar in prejma celor de care sunt apropiata, nu. Probabil te intimidezi si de aceea. Incearca sa fii mai relaxat, sa nu te grabesti cand vorbesti.