| anonim_4396 a întrebat:

De 2 ani ma chinui sa raman insarcinata. Analizele au iesit bine si mie si sotului. SIngura chestie ar fi ca am RH negativ si el pozitiv.
Nu inteleg de ce nu pot avea un copil? Am facut-o des, iar el a ejaculat...in mine, dar nimic!
El nu este impotent, eu sunt perfect sanatoasa... Si totusi... De ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Fa-ti asolut toate analizele! Apoi mai treci constant si pe la biserica si roaga-te, si, daca puteti, mai si ajutati pe cineva foarte sarman!
Desi in procent infim, mai exista si un risc de incompatibilitate la nivel celular! Cere deci sa ti se faca TOATE analizele, atat tie, cat si lui! Va tin pumnii, si sa ne tii la curent!
Sper ca nu fumati niciunul! Suplimentati semnificativ consumul de cruditati, atat legume cat si fructe, in salate mixte, sau ca atare, minim 5 din fiecare, zilnic! - aveti nevoie de vitamine in stare naturala! - de toate culorile!
Incercati s-o faceti doar de la 5 zile in sus, si relaxati! - nu cu gandul ca trebuie sa se intample neaparat acum! - providenta are si ea rolul ei!
Sanatate si Success!

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai facut biopsie de endometru, cu numararea celulelor NK? Dar laparoscopie exploratorie? El a facut spermograma? Faptul ca nu ai gasit inca nimic nu inseamna neaparat ca sunteti perfect sanatosi, ci poate doar neinvestigati complet.
Si eu incerc de doi ani, asa ca iti incerc disperarea, dar eu nici pe departe nu mi-am facut toate analizele. Nici macar histerosalpingografie, desi urmeaza sa o fac. Tu ai facut-o?
Incompatibilitatea de Rh n-ar trebui sa fie o problema, mai ales daca nu ai mai avut niciodata o sarcina.

Abh
| Abh a răspuns:

Daca ai o varsta mai inaintata, adica peste 30 de ani, poti incerca inseminarea in vitro. Daca esti mai tanara, nu dispera, mai incearca. Succes!

| fabiola a răspuns:

Nu are nici o importanta RH in a ramane insarcinata. Asta trebuie sa ti cont si sa vb cu un doctor pentru a fi sub observatie pe perioada sarcinii.Esti la prima sarcina sau ai avut cumva chiuretaje?

| hasegawa a răspuns:

Una dintre probleme este ca aveti contact prea des, sperma isi pierde din continut(nu stiu cum sa ma exprim), adica nu mai este tot atat de consistenta cum daca ai face-o o data pe saptamana decat zilnic(cred ca intelegi ideea). Atunci cand aveti contact sexual deja va ganditi daca se intampla sa ramai, sunteti prea stresati psihic. Feceti-o din placere si mai rar.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Analize : aspermie la el daca exista, trompe infundate, la tine, daca exista.
In cazul imcompatibilitatii Rh-urilor, la mama cu rh negativ posibilitate de avort dar se fac imunizari si s-a cam reglementat si situatia asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu am mai avut nicio sarcina, am 26 de ani, iar sotul 28.

| danutza_2026 a răspuns:

Si eu m-am chinuit 2 ani ca sa raman insarcinata, si devenisem atat de stresata de chestia asta ca ajunsesem intr-o depresie.Am facut toate analizele pe care dr mi le-a cerut, toate au iesit ok, a facut si sotul spermograma si tot ok, atunci dr a zis ca ultima sansa este histerosalpingograma, pe care am facut-o 11 noiembrie 2009 si in ianuarie pe 8 am aflat ca sunt insarcinata. Se poate nu dispera, eu am 28 de ani