| Demon3D a întrebat:

De 2 saptamani cam asa tot simt o jena in gat…nu ma doare cand inghit,pot respira normal, nu ma doare cand mananc sau cand beau apa.doar ca am nonstop cu mine senzatia aceea insuportabila,cand beau apa se amelioreaza sau cand ma gandesc la altceva…ce poate fii? tind sa precizez ca dimineata e normal, dar cum m-am gandit la gat cum am senzatia de nod in gat...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cleona a răspuns:

Daca spui ca de atunci a inceput,atunci e intra-devar o astfel de posibilitate.
Poate ca aceasta problema ti-a afectat psihicul fara sa fi constient de acest lucru. Faptul ca bunicul tau iti e foarte apropiat poate sa amplifice problema.
E destul de posibil ca de fapt sa fi doar afectat de situatie si sa nu ai in special vreo problema de sanatate.
Daca e asa,atunci ai nevoie sa-ti eliberezi mintea de toate energiile negative acumulate de curand,sa te relaxezi ca sa ai mintea "curata".
Mai bine nu mai continui, poate ca nu am inteles si spus aberatii, apoi te incurc si mai mult.
Dar in situatia ta cred ca te-ar ajuta sa vorbesti cu cineva, poate si simti nevoia s-o faci, asa te vei mai elibera.

8 răspunsuri:
| Cleona a răspuns:

Buna seara! happy

Din cate explici tu m-am gandit ca poate treci printr-o perioada de anxietate,totusi a fost sarbatoarea Pastelui si toata lumea e incordata,poate ti-ai neglijat putin nutritia.
E destul de ciudat dupa parerea mea sa nu ai dureri la inghitire sau dureri generale in gat. Probabil ca nu ai nici gatul rosu sau tuse.
Eu iti recomand sa bei ceai fierbinte indulcit cu miere in timpul zilei iar seara sa bei un pahar de lapte cu o lingurita de miere(nu conteaza de care),ajuta foarte mult gatul si laptele baut seara relaxeaza corpul si somnul e mai usor. Tot laptele cu miere e bun pentru voce, pentru cei ragusiti.

E posibil ca din ce spui tu sa ai un fel de tendinta de sufocare,de incordare,de ceea m-am gandit la anxietate.
Daca ai avea o infectie la gat ar fi alte simptome,cum ar fi mancarime, usturime, gat uscat, tuse, roseata in gat, raguseala etc.
Incearca sa bei ceai cald si lapte cu miere si sa nu mai fi asa incordat.
Daca problema persosta sau nu continua sa inceteze, mai bine mergi la un mdic, deja se pare ca aceasta problema a inceput de mult.

O seara placuta si sanatate!winking

| Demon3D explică (pentru Cleona):

A inceput de cand am aflat ca bunicul care m-a crescut are cancer esofagian. E posibil ca problema mea sa fie pe sistem nervos? Sa se petreaca doar in mintea mea?

| Demon3D explică (pentru Cleona):

Mersi frumos.

| Cleona a răspuns (pentru Demon3D):

Daca spui ca de atunci a inceput,atunci e intra-devar o astfel de posibilitate.
Poate ca aceasta problema ti-a afectat psihicul fara sa fi constient de acest lucru. Faptul ca bunicul tau iti e foarte apropiat poate sa amplifice problema.
E destul de posibil ca de fapt sa fi doar afectat de situatie si sa nu ai in special vreo problema de sanatate.
Daca e asa,atunci ai nevoie sa-ti eliberezi mintea de toate energiile negative acumulate de curand,sa te relaxezi ca sa ai mintea "curata".
Mai bine nu mai continui, poate ca nu am inteles si spus aberatii, apoi te incurc si mai mult.
Dar in situatia ta cred ca te-ar ajuta sa vorbesti cu cineva, poate si simti nevoia s-o faci, asa te vei mai elibera.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hmm,si eu aveam senzatia de nod in gat si am fost la doctor, mi-a facut analize la sange si mi-a spus ca am lipsa de Calciu si Magneziu, deci, mergi la un controlwinking

| coriinawtf a răspuns:

Si eu simt asta, am amigdalitele inflamate, da pe mine ma si doare!
Ar fi mai bine sa te duci la medic.

| Demon3D explică (pentru coriinawtf):

Daca pe mine nu ma doare, banuiesc ca nu e chiar asa de grav incat sa ma duc la medic, poate cu niste ceaiuri ceva? Otet de mere?

| geovisan a răspuns:

Ia vitamina c, propolis si trachisan. trebuie sa incerci sa mananci mai multe fructe pentru a creste imunitatea.

| Ailee12 a răspuns:

Ai facut in gat...ar trebui sa mergi la medic ...chiar daca nu consideri ca este grav.