| MrMihaI347 a întrebat:

De 2 zile mă doare în partea dreapta sus a abdomenului, mai ales când mă întind. Este ceva important sau ceva care trece de la sine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Ririru a răspuns:

Buna,

Poate fii de la fiere/ficat ( mai mult fiere cred). Durerea e ca un junghi? Ia niste Colebil sau Secretie Biliara de la farmacie si vezi daca durerea trece sau se amelioreaza, desi de obicei durerea cauzata de fiere are si alte simptome precum greata, dureri de cap. Sau poate e doar stomacul!? Sau o intindere. In orice caz, orice durere poate deveni serioasa daca dureaza cateva zile si nu trece cu nimic, asa ca-ti recomand si o vizita la medicul de familie, care iti poate da trimitere la un specialist. Mai bine previi decat sa ajungi la alte complicatii.
Take care.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Poate fi și durere de colon, dacă știi că ești constipată. Fă ceva în acest sens și vezi după aceea cum te simți.

| iulian1302 a răspuns:

Buna. In zona pe care o indici tu se afla ficatul care este un organ important avand in vedere functiile pe care acesta le are. Pentru a putea sa afli exact ce este in neregula cu ficatul tau iti recomand sa faci cateva analize( TGO, TGP, ALT, hemoleucograma etc.). Iti recomand sa iti faci si un ecograf abdominal superior. Cel mai bine pentru tine ar fi sa mergi la un consult de specialitate( fie la medicina interna fie la gastroenterologie) iar medicul de acolo iti va spune cu siguranta toate analizele pe care trebuie sa le faci. Alte simptome nu mai ai ( oboseala accentuata, lipsa poftei de mancare, greata, varsaturi etc.)? Dupa controlul medical de care iti spuneam, medicul iti va recomanda cu siguranta un tratament in cazul in care va fi nevoie.

| IonelaF a răspuns:

Ai depus efort? Sau ai facut exercitii fizice pe care nu le prea faci? Daca da, inseamna ca ai facut febra musculara care va trece la fel ca febra musculara la maini sau la picioare.