| mihaa a întrebat:

De 2 zile ma simt rau, tusesc, am frisoane si simt o durere in spate, si parca si transpir, voi merge azi dupa masa la medic dar nu stiu mi frica sa nu am tbc, daca este cineva medik, va rog, spuneti-mi despre ce veste vb, din simptomele ce le-am scris, vreau sa mai zic ca eu mereu am avut probleme ca calciu, durerea din spate ar fi si de acolo? tot timpul mi-a fost frica de boala asta tbc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E putin probabil sa ai TBC, mai degraba o pneumonie sau o pleurezie de alta cauza.

6 răspunsuri:
| mihaa explică:

Ms, brigaela, sper sa fie asa dar ce ma surprinde este ca asa simtome nu am mai avut, ma mai durut spatele in vara si am luat calciu si mi-a trecut, dar acum ma enerveaza ca am facut febra si tusesc, cand eram racita ma durea si gatul acum nimic, doar tuse frisoane si durerii de spate, sa vad azi dupa ora 14 merg la medik, ca toate ca si doctorita asta, le nimereste, de multe ori eu zic ce reteta sa imi scrie

| mihaa explică:

Ms pentru raspunsurile voastre, chiar sunt disperata, sotu nu vb ca mine si nu aveam ca cine sa imi zic durerea din suflet, am sa va zic cand vin de la doctorita ce diagnostik mi-a dat

| mihaa explică:

Hei anonimule? vezi data, cand a fost intrebarea a fost doar suspecta, de atunci am facut 3 filme, de la gandurii si stres am facut la inima, sa constaat ca am avut o pneumonie mai serioasa, am facut si anliza de sputa

| alexxaz a răspuns:

Nu poti stii sigur pana nu faci niste analize. Simptomele astea sunt valabile si la raceli mai severe si la gripa. Daca transpiri e bine, e un semn ca te vindeci, cel putin asta e valabil la mine. Multa sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Starea ta generală este alterată.
Posibil o răceală puternică, viroză pulmonară, imunitate scăzută, etc.
Mergi la medic pentru analize de sânge, o radiografie pulmonară, un exudat faringian, etc.
Sănătate maximă.
Pa, ap.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sigur ai tbc...du-te si interneaza-te de urgenta.