| TaKuYa a întrebat:

Salut, deci am si eu o problema de cateva zile. Deci din prima zi de cand mi-a aparut problema, in zona ambodminala in dreapta DOAR cand ma fortez simt o dureredar cand stau linistit si nu ma fortez totul e in regula si nu simt nimic, chestia asta a tinut 2 zile, a 3 a zi n-am mai simtit durerea cand ma fortam, dar dupa dimneata ce am mancat, m-a luat iar, dar cand ma fortam nu ma durea asa tare ca inainte dar nici inainte nu era o durere mare, chiar mica, apoi a -4 a zi n-am mai simtit deloc durerea chiar si dupa ce am mancat, dar totusi simteam ( nu pot sa explic in cuvinte ca nu era durere) o senzatie ciudata cand ma fortam ca si cand mi-ar fi umflata partea dreapta si m-ar gadila, iar a 5 a zi m-am dus la medic si el m-a pus sa stau intins si mi-a apasat pe partea dreapta si stanga in zona abdominala si nu simteam pic de durere, apoi mi-a zis ca nu am nimic si mi-a zis ca in caz ca sar stranut sau tusesc voi simti ca ma doare in partea dreapta, dar am si sarit si am si incercat sa tusesc dar tot nu simteam nimic, nici-o durere in partea dreapta, dar tot am senzatia aia ciudata in partea dreapta si nu stiu exact ce este dar doctorul mi-a spus ca nu e apendicita. De aceea as vrea sa ma ajutati poate stiti si voi ce am, oricum am zis ca peste 5 zile sa ma duc la chirurg sa aflu mai multe si vreau sa va intreb in legatura cu apendicita, in cat timp se da in septicemie fiindca de acest lucru imi este frica ca daca ar gasi chirurgul apendicita sa nu fi dat deja in septicemie. De aceea va rog sa imi raspundeti la intrebare cu sezatia ciudata si cu timpul in care se ajunge la septicemie in caz ca este apendicita.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Daca ai fi facut apendicita, si asta ar fi evoluat, deja pana sa ajungi la medic ar fi trebuit sa fie cel putin aproape de peritonita. Probabil ai facut o intindere musculara, si senzatia de mancarime ce o simti acum este de la procesul de vindecare.
Totusi, daca o sa ai si alte probleme: te simti balonat, nu ai scaunul la fel de regulat ca inainte sau este diferit, ai temperatura, atunci mergi la urgenta.

| EternaLove a răspuns:

Poti sa dai in septicemie in doar cateva ore. Vorbesc din proprie experienta. Oricum, septicemia este insotita de senzatii de voma, febra si dureri abdominale puternice. Dar daca doctorul a spus ca nu ai nimic nu cred ca ar trebui sa te ingrijorezi. Durerea poate fi urmarea unui efort puternic si trece in cateva zile. Sper ca te-am ajutat si multa sanatate! happy

| Darko18 a răspuns:

Salut, eu am avut aceiasi problema inainte cu 3 luni, intr-o sambata, cand mergeam sau ma fortam ma durea parte dreapta, duminica am fost la o nunta, iar durerea nu a lasat, luni a zis sa ma duc la spital sa vad ce ar fi,(durerea nu a disparut inca ) ductorul pa apasat acolo unde aveam dureri si am simtit aceiasi durere ca si cand ma fortez. mi-a zis sa vin maine dim nemancat nebaut sa imi faca analizele, maine zi am facut analize si in 3 ore am fost operat, m-au luat asa de repede incat nici nu aveam timp sa ma gandesc, pot sa zic ca nu mi-a fost deloc frica (poate ca m-au luat tare ). Daca ar fi sa ai apendicita nu trebuie sa iti faci probleme nu doare nici un pic, prima sptamana dupa operatie e cam grea : ziua in care ai fost operat, nu mananci nimic si foarte putina apa, ziua a 2-ua o felie de portocala si asta doar asa putin pe buze, ziua a 3-ia un iaurt si o supa strecurata, ziua a 4 ceva usor un parizer de pasare sau ceva (eh si fara fructe timp de 1 luna ) dar nah. trece scuze daca zic ceva gresit dar iti povestesc ce am patit eu si cum am facut dupa operatie sper ca te-am ajutat cu ceva.