| NowForYou000 a întrebat:

Acum o lună am luat 2 pastile ibuprofen pentru ca ma durea maseaua si la jumatate de oră am mai luat a 3-a pastilă una ce conținea cafeina, era pentru a-mi da energie. La jumate de oră am început să simt efectele adverse ale acelei pastile numită "ProPlus". Aveam ameteli, febra (nu foarte mare), frisoane si nu mă simțeam bine. Efectele au durat câteva zile. Deși am aruncat pastilele alea si nu am mai luat, de luna trecută parca tot mai simt efectele in corp. Nu am frisoane sau febră, dar parcă cand merg pe strada simt ca incep sa imi pierd conștiința, parcă imi vine o stare de leșin, dar nu leșin. Acum ce vreau eu să vă mai întreb... după cum vă spuneam mai sus, am probleme cu durerea de măsea, durerea aceasta o am de 3 luni jumate și de atunci tot iau calmante. Durerea pe care o am se datorează lipsei de calciu si din lipsa acestuia ma simt mereu obosită. Acum intrebarea mea este: mi-am luat mai devreme ca o cutie de vitamina D și Calciu de la farmacie, scrie sa iau 2 pe zi. Pe cutie nu scrie de niciun efect advers. Dar totuși mi-e frică să le iau, deși am mare nevoie de calciu. Credeți că ar fi ok sa le iau? Eu sunt mai panicată si mi-e frică să nu-mi dea ameteli sau altele? Voi ce spuneti? E cineva aici care a luat așa ceva si s-a simțit mai bine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Fac pariu ca, nu prea consumi produse lactate si lapte (de vaca, de oaie etc), dar nici nu prea stai la soare.
Cred ca nici fructe si legume proaspete nu prea consumi.
(daca le-ai consuma, atunci n-ai avea asemenea probleme! )

| NowForYou000 explică (pentru Bula):

Ba da, dar tot degeaba. Spune-mi, te rog, calciul poate avea vreun efect advers luat așa cum scrie pe cutie? Acum daca tot le-am cumparat, sa le si iau.

| Bula a răspuns (pentru NowForYou000):

Calciul "la cutie" contine doar cantitatile minim necesare pentru supravietuire.
Pentru a-ti mari cantitatea de calciu din oase, ai nevoie sa consumi cantitati mai mari si complexe (care se gasesc cel mai bine in mancarurile naturale.
Nu e destul sa mananci o feliuta de telemea odata pe luna! Trebuie sa consumi zilnic, combinat cu fructe si legume, pentru a avea complexul necesar pentru organism.

| NowForYou000 explică (pentru Bula):

Eu vreau sa stiu daca imi poate provoca vreun efect advers. Am sa incerc si cum ai spus tu, dar vreau sa iau si calciu cu vitamine. Multumesc mult de sfaturi!

| Bula a răspuns (pentru NowForYou000):

Calciul si vitaminele in capsule sunt sintetice si mai scumpe decat cele naturale.
De efecte ulterioare nici nu mai vorbesc.

| NowForYou000 explică (pentru Bula):

Eu am cumpărat unele mai ieftine. Sunt pastile, nu capsule. Despre ce efecte "uluitoare" spui?

17 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Buna.Poți lua liniștit calciu și vitamina D in doză zilnică recomandată.e doar un preparat multivitaminic..nu da amețeli sau ceva..atunci nu trebuia să iei cafeina imediat după ipubrofen și nu mai lua doua pastile ci una, iar intervalul intre ele trebuie sa fie mai mare, 6 ore.Eu iau Ketonal Ptr măsea și îmi trece imediat..Deci nu vad ce rău să îți facă calciul cu vitamina D daca îl iei cat scrie pe prospect și eu iau multivitamine Ptr imunitate.iar cafeina nu e recomandat sa iei decât dimineață și nu cu analgezice de tip ipubrofen fiindcă cofeina are din câte știu ea in sine un efect anti durere...
Ai grija ce combinații de pastile faci pe viitor. Întreabă un farmacist cel puțin.el știe cel mai bine despre medicamente alaturi de medic.Sanatate multa!

| NowForYou000 explică (pentru AvalohAlyn):

Doar ce am mâncat si ma gândeam sa iau 2 acum. Ești sigur că nu au niciun efect advers?

| AvalohAlyn a răspuns (pentru NowForYou000):

Trebuie să iei cate scrie pe prospect, nu așa cate vrei tu.

| NowForYou000 explică (pentru AvalohAlyn):

Revin cu un "update"... Am luat o pastilă in urmă cu aproximativ o oră și efectele au fost unele groaznice. M-am simțit ca o legumă, mi-a dat panică și vedere incețoșată... Nu mai consum medicamente de acum. Am sa incerc cu un stil mai sănătos, exact cu mi-a spus "Bula".

| Violleta2022 a răspuns:

Starile astea de oboseala masiva si ameteli pot fii generate si de o lipsa de magnesiu, de o anemie, de lipsa mai multor vitamine in corp samd.
Ai nevoie de un consult medical si neaparat analize medicale de sange, sa se vada situatia reala.

| Donsavas a răspuns:

Mergi la medic!

| AlinMrs a răspuns:

Eu zic ca ar fi oky sa-ti faci niste analize de sange sa vezi care-i treaba concret. Daca bagi vitamine si pastile cu pumnul cu siguranta nu o sa ajute, cum a mentionat cineva trebuie sa adopti un stil de viata sanatos. Mananci sanatos, te hidratez, faci sport, te odihnesti corespunzator. La faza cu libsa de energie ma gandesc ca ar putea fi si de la o deficienta de fier sau pur si simplu nu te hidratez coresunzator sau nu dormi suficient de mult?

| Tian44 a răspuns:

Nu te vor ajuta calciu si vitamina D, bea cât mai multă apă, fructe, legume, corpul tău nu a rezistat acelor medicamente tari, o să-ți treacă.

| NowForYou000 explică (pentru Tian44):

Păi de o lună nu imi mai trece. E normal așa ceva?

| Tian44 a răspuns (pentru NowForYou000):

Ai nevoie de un medic. stai calmă că nu e mare lucru, dar fă ce ți-am zis între timp.

| NowForYou000 explică (pentru Tian44):

De 3 ani fac asta si nu mă ajută, crede-mă. Am o deficiența mare de calciu. Dureri de măsea am de atâția ani, la muncă niciodată nu am energie. Mereu mi s-a întâmplat așa si nu stiam de ce eu sunt singura care nu se poate mișca mai repede. Lipsa de energie știu sigur că e tot din lipsa de calciu. Aș merge la un medic, dar momentan chiar nu-mi pot permite dintr-o problema personală.

| Hannah06 a răspuns:

Simptomele alea nu sunt de la pastila, ea in ziua aia s-a si eliminat, iar efectele nu dureaza nu stiu cate zile de la o singura pastila. Nu ai depasit doza nici la ibuprofrn, nici la cealalta. Daca ai lipsa de calciu, ar fi trebuit sa ai probleme cu toata dantura, nu cu o singura masea.Du-te la dentist, investigheaza ce ai acolo.Iar suplimentele cu calciu si d3 nu au ce sa iti faca.Sunt bune si pentru sistemul osos, mai ales daca ai deficit.