| mihaela8005 a întrebat:

De 3 zile imi curge o secretie maronie si trebuie sa-mi vina menstrutia iar mami spune ca nu trebuie sa ma ingriorez ce sa fac? Am 12 ani si nu am avut contact sexual cu nimeni, iar menstruatia o am din iulie 2012 si nu-mi vine in fiecare luna. Dau funda plzz ajutati-ma!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Cred ca o sa ti vina menstruatia sau ai racit, esti la inceput si e normal sa nu iti vina in fiecare luna

| Liviu a răspuns:

De obicei trece un an pana ti se regleaza happy
Ai grija sa nu racesti la burtica,e urat.
Cand esti in perioada aia,nu te misca mult,ai sansa sa te patezi.
Nu folosi O.B te poti dezvirgina,sau perfora himenul,in fine.
Daca ai dureri prea mari,foloseste un nurofen,si o sticla cu apa calda pe burtica, si va fi mai ok.
durerile acelea se mostenesc de cele mai multe ori de la mama, care le are de la bunica si etc.
Cunosc unele fete care mamele lor au dureri mari, insa ele nu au nimic big grin
Ai grija cu baieti, acum esti o domnisoarakiss

| mihaela8005 explică (pentru Liviu):

Eu nu am nici-o durere cand imi vine si nici mami, dar am racit o data si nici nu am mai putut sa ma ridic din pat si nici nu-mi dau seama cand imi vine sau nu si ar trebui sa fac ceva daca nu-mi vine in fiecare luna?

| larisuka12 a răspuns:

Si eu am patit asa, si am tot 12, mie mi-a venit asa din cauza ca mam racit, nu esti putin racita? sau daca mergi prin casa fara sosete, sau stai in frig,... dar nu-ti face griji

| mihaela8005 explică (pentru larisuka12):

Eu merg mereu pri casa fara sosete si stau pe gresie probabil ca asta problema mersi

| larisuka12 a răspuns (pentru mihaela8005):

Cu placere, si eu fac asta, si de acea mam racit happy