| Ellzzz a întrebat:

De 3 zile imi este umflata gingia aflata intre premolar si canin,nu pe față,ci pe spate, cum ar veni pe partea cu cerul gurii. Ce ar putea sa fie? De la aftă nu este ca e destul de mare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Abces dentar

| Zorn a răspuns:

Poate ti-ai ranit gingia fara sa iti dai seama sau s-a inflamat de la legume/fructe nespalate, curent etc. Cauzele ar fi multe. Zic sa iei un antiinflamator, iar apoi o lingurita de miere. Spala-te pe dinti de doua ori pe zi, de recomandat cu o pasta pentru gingii sensibile. Evita sa mananci alimente care ar putea sa iti "irite" gingia, cum ar fi rosile. Cam in 7-10 zile ar trebui sa iti treaca aceasta inflamatie. Daca persista sau se inrautateste si apar si alte probleme (ex. puroi, durere puternica) iti recomand sa iti suni stomatologul pentru un consult urgent, ca sa nu degenereze intr-o gingivita sau abces.

| Ellzzz explică (pentru Zorn):

Gingivita se poate trata si de acasa fara a merge la stomatolog? Netratata, ce se poate intampla?

| Zorn a răspuns (pentru Ellzzz):

Momentan, la tine nu cred ca se pune problema de gingivita. Gingivita nu se poate trata acasa, mai intai trebuie sa mergi la stomatolog si apoi el iti va indica ce trebuie sa faci si acasa pentru a scapa de aceasta afectiune. Eu cunosc o persoana care si-a tratat gingivita pe parcursul a mai multe vizite la stomatolog. In fine, la ea era destul de serioasa problema. Gingivita netratata poate da in afectiuni mai grave ale dintilor cum ar fi parodontoza. Repet, in cazul tau, e departe de a fi vorba de gingivita. Trebuie, insa, sa ai grija sa nu degenereze.