| ioanamaria2000 a întrebat:

De 4 zile am greata, stare de oboseala si nu pot sa mananc. S-a activat dupa un moment foarte stresant. De atunci nu scap de simptomele astea. Am fost la medic si degeaba, nu observ nimic. Ma trezesc de dimineata cu sentimentul de stres si dupa putin timp vomit. Ati mai patit? Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, am patit asa ceva, luni bune cand ma trezeam dimineata si vomitam din cauza stresului masiv...
A trebuit sa ma destresez singura, sugestionandu-ma ca o sa fie bine, ca va trece dar asta m-a ambitionat sa invat pe rupte, ca sa iau note mari la examene si asa am trecut peste stres.

| Nirvanaaa a răspuns:

Pana nu te reglezi psihic cu stresul, aceste stări nu dispar.
Stresul prelungit afectează organismul, de aici starea de rău și de oboseala.
Dacă agentul stresor încă persista și e de lunga durata ar fi necesară psihoterapie ca sa înveți sa gestionezi mai bine stresul emoțional.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da si eu am avut asa. iti zic remediu. nu exista. iti trece in timp nu te speria anxietatea depresia si starile astea milioane de oameni le au. in cazu tau oboseala. a mea dimi primul lucru zice mi greata nu mi trebuie sa manc nimic., si demult are. asa ca mai du le putin si ti trece sau ia niste vitamine gen molekin ca are si C si d3. si uita te pe Netflix linistita

| timidu89 a răspuns:

Am avut ceva similar, ai ganduri ce nu iti dau pace zi si noapte? Daca reusesti sa dormi inca e in regula. Covid nu cred ca e, la ce medic ai fost? Cred ca trebuie sa te avalueze un psiholog in prima instanta, daca nu se rezolva e de competenta psihiatrica.

| Jessica1235 a răspuns:

Acel moment stresant a trecut? Dacă încă nu a trecut atunci probabil de aceea nu scapi de grețuri, trebuie să scapi complet de acel moment. Eu nu am pățit până acum

| mdc98 a răspuns:

Posibil sa ai aceste simptome de la stres/anxietate

| DARLINGx a răspuns:

Trebuie să te gândești la altceva, să iei vitamine, să îți petreci timpul afară să te distrezi să nu mai fii obosită