| anonim_4396 a întrebat:

O sa trec direct la subiect, ca sa nu ma mai lungesc. Deci, cam din primavara din 2017 nu mai pot manca orice. Pur si simplu, mi se face greata. Asta e simptomul care ma deranjeaza cel mai tare, pe langa asta mai am cateva: dimineata ma trezesc cu saliva multa in gura care are un gust putin ciudat si o culoare galbuie, uneori fiind mai deschisa, alteori mai inchisa, dupa ce mananc uneori cand ragai simt ca un fel de arsura in piept (nu e insuportabila, se simte putin), mai patesc asta cand ma asez in pat la orizontala dupa ce mananc, chiar daca nu ragai simt o usoara arsura tot in piept si cand ma apas pe stomac se simte putin o durere, dar nici asta nu e tot timpul. Mi s-a intamplat doar de vreo doua ori sa ma doara la stomac insuportabil incat sa trebuiasca sa stau jos sau sa ma tin cu mainile de burta. Imediat dupa ce am mancat mi-a trecut, dar totusi nu simteam ca imi e foame. Cam astea ar fi simptomele. Ma gandesc ca am vreo bacterie la stomac sau ca am gastrita, sincer nu stiu. Toata chestia asta am patit-o dupa o raceala in care am luat 4 zile Nurofen (sirop). De obicei luam 3, dar vazand ca nu imi scade febra am luat 4. Tin sa mentionez ca nu am luat pentru varsta mea, ci pentru greutate, pentru ca sunt putin mai slaba. Atunci in primavara ma mai duceam si la dentist si ma gandesc sa nu fie si de la substantele alea, ca poate mi-a ramas ceva in gura in saliva si am inghitit. Nu stiu ce sa zic. Am fost la docorita de familie, dar a zis ca nu am nimic si ca totul e din capul meu, si mi-a dat trimitere la psiholoc. Nu prea mi se pare normal, dar in fine. Inteleg ca la mine poate contribui si stresul, pentru ca in primavara eram destul de agitata cu scoala si cu tot ce aveam de facut, ca nu mai aveam timp liber aproape deloc, dar totusi... Mi-am facut si de vreo doua ori analize, am cumparat si de la magazine diferite teste de urina, am facut si ecografie, dar totul a fost ok. Nici nu stiu ce sa mai fac. Am baut si pelin si Bitter Suedez, dar mi-au facut bine doar pe moment. Dupa tot daca mancam imi era greata. Pot manca doar chestii usoare cum ar fi ciorbe de legume, cartofi fierti, fructe si legume crude, etc. Carne, lapte si prajeli/grasimi nu pot. Carne am incercat sa mai mananc, piept dezosat cu ceva acreala si am putut cate putin. Si iaurt am mai incercat, dar pot doar putin, nu pot un pahar intreg. Nici dulciuri nu prea mai pot. Daca a mai trecut cineva prin chinul asta, va rog sa imi ziceti ce ati facut. Chiar nu stiu ce sa mai fac. Endoscopie ar fi bine sa fac, dar nu am curajul. Ca oricum imi e greata, daca imi mai baga si aia pe gat, nici nu vreau sa ma gandesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

"Am fost la doctorita de familie, dar a zis ca nu am nimic si ca totul e din capul meu, si mi-a dat trimitere la psiholog." Asta chiar m-a facut sa zambesc. :) Buna metoda.

"Pot manca doar chestii usoare cum ar fi ciorbe de legume, cartofi fierti, fructe si legume crude, etc. Carne, lapte si prajeli/grasimi nu pot." Pe de o parte este un lucru foarte bun ca nu ma poti manca alimente mai putin sanatoase.
Intr-adevar este ceva. Iar daca organismul iti "spune" ca nu poti manca un lucru, atunci sa nu-l mananci. Asculta de el ca nu te invata de rau, si este spre binele tau. Cat despre dulciuri, sa stii ca nu avem nevoie de ele. Zaharul din fructe este suficient. Prea mult zahar slabeste sistemul imunitar si ne face sa ne inbolnavim usor.
Cu toate acestea, exista o cauza a problemei tale; si chiar daca o vei descoperi (si ar trebui sa o descoperi), te sfatuiesc ca in continuare sa mananci sanatos asa cum doar asta poti sa mananci in prezent.

Tu ai spus: "Carne, lapte si prajeli/grasimi nu pot." Ma gandesc ca tocmai aceasta este cauza simptomelor pe care le ai. Ai grija si la sucuri. Apa in timpul mesei este strict interzisa. Organismul reactioneaza violent la ceea ce nu-i face bine. El stie mai bine ca noi cum se lupta cu alimentele pe care acum nu le mai accepta; el stie mai bine decat noi ca acestea nu sunt sanatoase. Placerea pentru alimentele nesanatoase se gaseste doar in papilele gustative, dar nu si mai departe. Pe cand pentru alimentele sanatoase, organismul nu stie cum sa-ti mai multumeasca. :)

Sincer sa fiu, in locul tau nu as merge la medic. M-as hrani 1-2 saptamani cu mancarea ce-a mai sanatoasa si la orele cele mai bune, in cantitatea potrivita fiecarei mese din zi, si as astepta rezultatele. Este imposibil ca sa te mai trezesti cu senzatiile acelea dupa un astfel de tratament nemedicamentos la domiciliu. Poate ca starile nu vor disparea cu totul, dar sunt sigur ca vor fi reduse drastic. Si asta pentru ca vegetalele au in sine puterea de a ne vindeca. Lipsa acestora provoaca dezastru in organism. Daca nu le consumam, de unde atunci putem sa aducem organismului vitaminele si mineralele de care nevoie zilnic? Dupa cum organismul "striga" ca ii este sete (ca altfel in veci nu am fi pus gura pe apa), tot asa "striga" si acum dupa alimentele sanatoase.

Dar recomand chiar urgenta la medic daca starea se agraveaza.

Daca banuiesti ca este gastrita, iata definitia si cauza.
**Gastrita este inflamarea mucoasei gastrice, cauzata in special de obiceiuri alimentare neadecvate sau de substante agrseive fata de stomac, cum ar fi:
-Bauturile alcoolice si cafeaua.
-Anumite medicamente, in special antiinflatoarele, ca aspirina.
-Alimentele sau bauturile excesiv de fierbinti(cum e ceaiul) sau de reci (cum e berea sau inghetata).
-Tutunul: fumatul elibereaza nicotina si gudroane, care se dizolva in saliva si ajung in stmac, unde pot cauza gastrita.
Medicamentatie
Medicamentele antiacide prescrise de regula pentru gastrita au efecte minore daca nu se corecteaza obiceiurile alimentare si stilul de viata.
Cresteti consumul de: cartofi, ovaz, orez, tapioca, morcovi, avocado, dovleac, varza murata, cherimoya, mere.
Reduceti sau eliminati: bere, bauturi alcoolice, bauturi excitante, cafea, bautur racoritoare, condimente picante, crustace, carne, zaharuri, inghetata, fructe citrice.
Ovazul contine mucilagiu, care calmeaza si protejeaza mucoasa gastrica. Terciul de ovaz este un aliment recomandat in special in caz de gastrita.**
**Sursa: https://www.viatasisanatate.ro/sanatate-prin-alimentatie
Cartea aceasta nu ar trebui sa lipseasca din nici o casa.
Multa sanatate!

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

Pai nici inainte nu mancam prea nesanatos. Rar mancam prajeli si chestii de genul, dar ciorba de pui facuta in casa, branza si alte produse lactate ar trebui sa mananc, ca altfel nu prea am de unde sa iau fier, calciu, etc. Ma ingrijoreaza faptul ca mi s-a intamplat asta dintr-o data. Inainte puteam manca aproape orice fara sa nu am nimic. Prajeli si din astea nu ma deranjeaza asa de tare ca nu mai pot manca, dar trebuie sa mananc carne si produse lactate. De asta zic ca e posibil sa am ceva la stomac, ca mi se pare ciudat ca organismul meu sa le refuze asa dintr-o data si sa nu pot manca decat vegetale.

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Este într-adevăr ciudat refuzul organismului. Dar chiar și asa, trebuie să existe o cauză. Si este important de aflat.
Dar chiar dacă nu se cunoaște cauza, lucrul important de moment este acela de a asculta de glasul/nevoia/cerințele organismului. Dacă refuză carnea si derivatele acesteia (lapte, brânză, ouă), atunci nu i le da fortat pentru că mai rău faci.
Repet: organismul isi stie problema si nevoia mai mult decât poate stii mintea noastră. Ai încredere în el mai mult decât în tine, mai mult decât ceea ce crezi tu, chiar daca acum nu înțelegi.
Fierul îl gasesti in soanac si alte vegetale; semințele crude si râșnite de susan oferă o cantitate dublă de calciu decât laptele.
Caută pe Google alimente vegetale care conțin fier, si apoi care conțin calciu. Vei rămâne surprinsă să vezi câte există.
N-ai mâncat niciodată lapte de soia cu cereale de la sanovita, peste care să adaugi o linguriță de susan si una de in râșnite. Iti spun că nu-ti vei mai dori altceva. Cerealele au si B12.
Carnea si derivatele ei sunt alimente grele pentru stomac si întregul organism. Corpul se luptă mult cu digerarea lor; iar alimentele nu trebuiesc sa stea prea mult timp in stomac. Da-i ceea ce-ti cere.
Cred ca aceasta este ocazia ta de aur in care iri poti schimba stilul de viață, de alimentatie. Este timpul pentru schimbări -în bine, bineînțeles.
După fiecare masă este interzisă așezarea pe orizontală. După ce mâncăm este recomandată o activitate ușoară în picioare (spălatul vaselor, o plimbare).

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

Ok, multumesc mult de sfat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Candida albicans, clar.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Imi facusem test de urina pentru mai multe boli, printre care era si candida si nu mi-a iesit ca am.

| pisciutza19 a răspuns:

Cred ca va trebui sa o faci altfel nu ai sanse sa vezi ce ai. Poti incerca pentru inceput sa mai repeti o ecografie la un alt spital daca tot zice ca e ok nu ai scapare.

| anonim_4396 explică (pentru pisciutza19):

Am facut de doua ori ecografie, in locuri diferite. Prima data imi iesise ceva la rinichi, un fel de polichisturi, dar mi-a spus doctorul de acolo ca e cu semnul intrebarii, ca el nu are aparatura foarte buna si sa o mai repet in alta parte. M-am dus in alta parte, am facut-o si de data asta nu mi-a mai iesit nimic.

| Stefan123x a răspuns:

Decat sa stai sa scrii romane pe un site cu oameni random, probabil care isi cauta si ei rasounsurile pe internet ca sa ti le transmita tie, mai bine te-ai tuce la un doctor/om cu experienta. Iti spun o mica parte din aceasta comunitate au experienta intr-o anumita categorie de intrebari!

| anonim_4396 explică (pentru Stefan123x):

Cred ca o sa ma duc la doctorul unde mi-am facut ecografia, ca el e pe acest domeniu si poate stie...