| Pasat_Matei_1988 a întrebat:

De aproximativ o luna am auzul infundat in urechea stanga.Nu am ascultat muzica tare in casti, m-am curatat cat de cat bine in urechi.Am mers la doctor si mi s-a spus ca nu am nimic,doar faptul ca, canalul urechii stangi este mai ingust, dar nu cred ca asta este cauza.De obicei am urechea stanga infundata,pocneste oarecum cand mestec si inghit, iar cateodata nu aud pe nimeni de la distanta si nu aud nici macar ce spun daca vorbesc incet. Va rog sa ma ajutati!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| SabiSabinaSabiSabina a răspuns:

Parerea mea este ca atunci cand te cureti in urechi, sa nu folosesti betisoare ci apa si sapun

| alecsa96marrya a răspuns:

Buna, parera mea este ca ar trebui sa schimbi castile, poate din cauza doapelor ai problema asta si asculta si tu un timp muzica data foarte incet (ca sa fortezi urehea sa asculte ceea ce asculti)

| Pasat_Matei_1988 explică (pentru alecsa96marrya):

Eu folosesc casti de tip headphone, nu earbud, adica dinacelea cu burete si cu spatiu de la speaker pana la ureche.Stiu ca problema o am de mai bine de o luna, nu stiu daca ar fi putut agrava situatia, dar la inviere sistemul audio a fost dat foarte tare si de calitate proasta, cu sunet subtire si zgarietor la urechi, iar eu am stat cam la 2 metri de boxa, care a fost in stanga mea, la urechea problematica...

| huamatematica a răspuns:

De la o raceala probabil ai secretii in ureche si timpanul este opac. Iti recomand sa te duci la farmacie sa ceri niste picaturi si sa iti suflii bine nasul. Am patit si eu la fel si mie asa mi-a trecut.

| Pasat_Matei_1988 explică (pentru huamatematica):

S-ar putea sa fie niste secretie blocata pe canal, deoarece am fost racit cu 2 luni inainte si cateodata mi se mai infunda gatul.M-am dat cu un spray pentru dop de ceara, nu a functionat.

| huamatematica a răspuns:

De la o raceala probabil ai secretii in ureche si timpanul este opac. Iti recomand sa te duci la farmacie sa ceri niste picaturi pentru urechi sisa iti suflii nasul bine. Am patit si eu la fel si mie asa mi-a trecut.