| anonim_4396 a întrebat:

De aproximtiv o luna secretia mea vaginala care era gelatinoasa de obicei a devenit apoasa si alba.cand se usuca este galbena. am facut un test de sarcina care a iesit negativ saptamana trecuta(ultimul contact sexual neprotejat l-am avut acum 2 luni) de ieri au aparut si dureri de burta, cred eu ca de la ovare. poate fi vorba de o sarcina? daca nu...care este cauza acestor dereglari? (mentionez ca de 2 luni menstruatia intarzie cate 5-6 zile...dar vine )

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Aspectul secreţiei vaginale ( normale ) DIFERĂ în funcţie de perioada de fertilitate în care te afli, dar este influenţată şi de alţi factori...

Vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.mamicamea.ro/sanatate-femei/secretia-vaginala-normala.html

Dacă acea secreţie NU are miros urât/deranjant şi NU este însoţită de mâncărimi sau usturimi, şi dacă are o culoare albă/transparentă ( eventual puţin spre roz ) atunci NU ai de ce să te îngrijorezi.

Aceste dereglări/întârzieri şi durerile de burtă/ovare pot indica o afecţiune a ovarelor ( chist ovarian, ovare polichistice, etc. )!

Şi, o eventuală afecţiune de acest gen poate modifica aspectul secreţiei vaginale.

TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană/pelvină ( sau una transvaginală ) pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.
Poate chiar şi un test de secreţie vaginală ( "lamela" )...

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.

| giony54 a răspuns:

Este o candidoza si este bine sa mergi la un medic si sa faci analize.