| anonim_4396 a întrebat:

Am facut in 5 un test de sarcina, si a iesit negativ. Trebuia sa imi vina ciclul in 3. Ce sa ma fac? Oare nu a fost corect rezultatul? Inca nu imi vine ciclu si simt foarte slabe dureri de burta,rar.O sa mai iau un test de sarcina insa nu stiu daca va fi nevoie, avand in vedere ca in data de 5 a iesit negativ.
PS: ieri am avut contact sexual neprotejat cu finalizare vaginala, daca imi intarzie ciclul pot ramane gravida?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Testul de sarcina efectuat cu ajutorul urinei, se repeta in mod obligatoriu dupa trecerea a minim 4-5 zile pentru ca cel de al 2-lea rezultat sa confirme sau sa infirme rezultatul primului test de sarcina efectuat. In urma sexului intretinut in ultimele 9-10 zile ale unui ciclu regulat NU se poate forma naste o sarcina deoarece este 100% imposibil ca in aceasta perioada sa poata sa existeun ovul viabil in uterul femeii. Multa sanatate!

| 2EXA a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Deci atunci pot sa mai am contacte neprotejate pana imi vine ciclul, fara sa am o sansa de a ramane, corect?
ps: ai funda.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru 2EXA):

Numai in cazul in care esti absolut sigura ca menstruatia va porni/incepe in maxim 9-10 zile. Ai afirmat ca ciclul tau in general are o lungime de 33 de zile. Daca niciodata nu s-a intamplat ca diferenta dintre ziua de incepere a menstruatiei si pornirea efectiva nu a depasit mai mult de 2-4 zile, doar atunci poti sa intretii contacte sexuale neprotejate in ultimele 7-8 zile ale ciclului menstrual.

| 2EXA a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Atat ca de data asta mi-a intarziat ciclul si nu vreau sa cred ca. ziua ovulatiei a avut loc in alta zi sau ca pot ramane insarcinata daca se termina in mine zilele astea.