| Mihaela2023 a întrebat:

De aseară mă doare gâtul, am febră și tușesc. Am cumpărat de la farmacie Coldrex, Paracetamol, și Strepsils. Dacă le iau pe toate credeți că o sa-mi treacă in câteva zile?
Cum sa fac sa-mi treacă mai repede durerea de gât? Nu mai suport

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pentru durerea de gât, Strepsils.
Dacă trece sau nu în câteva zile, depinde de cum luptă corpul tău cu boala. Nu medicamentele vindecă, ci corpul ajutat de ele.

| Zuzu1991 a răspuns:

Dai telefon la 112 si iti faci test de covid

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa test covid si vezi cand iti trece

| UnDiavol a răspuns:

Pana nu mergi la medicul de familie și nu te consulta și și îți da pe baza uni diagnostic real ce ai nu-ți va trece nimic nu te mai otrăvi singura mergi la medic să-ți facă un consult pe baza uni dignosctic îți va prescrie o rețeta și atunci o să-ți treacă durera nu mai lua pastile de capul tău cu sănătatea nu este de joaca

| dragodana a răspuns:

Salut!
Durerea de gat trece cu Strepsils albastru(menthol si eucaliptol) si poti lua si Parasinus.
De preferat(asta merge la mine), merge si un Theraflu.Ia-l seara pentru ca vei transpira.
Ideea e sa transpiri sa elimini raceala mai repede.
Mai poti face si gargara cu apa caldula cu o lingurita de sare grunjoasa.

| BlindMirror a răspuns:

Eu zic să le iei pe toate, apoi să mai bagi două serii. Chiar trei. Abia aștept să văd în ce hal o să ajungi.

| ColaDeCashmir a răspuns:

Paracetamol e folosit pentru durerea de cap, nu te insanatoseste si pe langa asta, se crede a fi in mare parte placebo, asa ca nu prea recomand. Pentru gat iti recomand septosol, e foarte bun! In rest Coldrex doar iti amelioreaza simptomele. Stai la caldurica si lasa-ti corpul sa actioneze si o sa iti treaca.

| Alinaintreaba059 a răspuns:

Hey Carmen! In primul rand iti urez însănătoșire grabnica, in al doilea rand ti as sugera sa nu le iei pe toate in aceeasi zi sau in acelasi timp. Ti as recomanda ca sa iti un prosop la gat umpultcu apa calduta si spirt, iar pentru febra si tuse poti lua un paracetamol, iar daca nu te lasa si nu te simti mai bine ia un strepsils sau coldrex. Daca intr o săptămână nu te faci mai bine ti as sugera un consult medical. Toate cele bune