| anonim_4396 a întrebat:

.. de joi sunt racita: ma doare in gat, am febra, tusesc, am frisoane (cateodata), imi curge nasul non-stop.nu mai rezist! cum sa ma insanatosesc mai repede? am lipsit deja 2 zile de la scoala. iau coldrex(pastile), bixtonim si olynth(picaturi de nas), tantum verde, strepsils, fervex, ACC, beau ceaiuri. si nu-mi trece! ce pot sa fac sa-mi treaca mai repede?

P. S.: 1. Raspunsurile de genu' nu sunt "binevenite"
2. Stiu ca e o perioada foarte scurta sa ma insanatosesc, 3 zile, dar de obicei in 2 zile eram ca noua.niciodata nu am avut o raceala ca asta.

PLZ HELP! funda, logic.
Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| FlorinDiablo a răspuns:

Pai probabil acum ai contactat alta tulpina de virus mai puternic, Ia niste antibiotice fa o baie calda.Fa in asa fel incat aticorpi tai sa inglobeze virusul si sa il distruga.

| ღAnonimღ a răspuns (pentru FlorinDiablo):

Si cum as putea sa fac asta? "Veniti leucocite, inmultiti-va si luptati ca niste muschetari pentru dreptate impotriva mucilor mei!". Cam asa a sunat raspunsul tau. laughing.

| FlorinDiablo a răspuns (pentru ღAnonimღ):

Asa il intrerpretezi tu, Ia ceva antibiotice iti recomanda Zinnat e destul de puternic.

| ღAnonimღ a răspuns:

Fara antibiotice nu se poate? crying

| xlmpq a răspuns (pentru ღAnonimღ):

Incearca nurofen daca nu vrei antibiotice

| xlmpq a răspuns:

Ia kablax e cam scump, dar e foarte bun happy

| Aperfectcircle a răspuns:

Buna,se poate si fara antibiotice, incearca asta:
Usturoi amestecat cu miere pentru răceală şi dureri în gât: Se zdrobesc 2-3 căţei de usturoi, şi se amestecă cu 4-5 linguriţe de miere de albine. Din acest preparat se ia cate o linguriţă din jumatate în jumătate de oră. În usturoi s-au descoperit mai mult de douăzeci de substanţe antivirale şi antibacteriene, care fac din el cel mai puternic antigripal cunoscut.
Are un gust ciudat, imagineaza-ti ca bei wodca cu winskylaughing)dar iti trece intr-o zi.

| ღAnonimღ a răspuns (pentru Aperfectcircle):

Vodka si wiskey nu's cam aceleasi? nu am baut inca, dar dupa miros...par cam la fel. o sa incerc "reteta culinara", sperand sa nu ajung la vreo indigestie, mi se face greata usor de la "chestii scarboase, ciudate" laughinglaughing)laughinglaughing)

| Aperfectcircle a răspuns (pentru ღAnonimღ):

Te-ai facut bine? big grinbatting eyelashes

| Cristinaa7x a răspuns:

Pai poti sa incerci sa bagi picioarele in apa foarte fierbinte cu mai multa sare de 2 ori pe zi daca ai timp, stai la caldura cat mai mare, fa bai fierbinti si pentru gat daca te doare asa de tare incearca pastilele sau siropul doctor mom (la mine au functionat super) Insanatosire grabnica oricum!