| anabella123 a întrebat:

De cand am inceput vacanta am inceput sa ma culc foarte tarziu. Pe la inceput adormeam pe la 3 iar acum nu mai pot deloc sa dorm, ma ia somnul pe la 7 dimineata si dorm 3-4 ore si ma trezesc.
Chiar daca sunt obosita si mi se inchid ochii tot nu pot sa dorm.
Ce imi sugerati sa fac sa pot dormi?
FUNDA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Încearcă intr-o zi sa nu mai dormi, adică sa încerci sa stai treaza pana pe la 7-8 seara și sa te culci atunci ca sa dormi pana dimineața ca sa îți reglezi programul. Nu e bun programul ala, tu ai nevoie de somn de noapte și dacă tu continui așa nu te vei simți deloc odihnita și nu vei putea face nimic, mai rău pierzi timpul.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Fii cat mai activa in cursul zilei. Fa macar doua ore de activitate fizica intensa si macar 3 ore de activitate psihica serioasa (invatat, citit, etc). Ai grija cat stai la tv, pe calculator si telefon. E vacanta, poti sta mai mult, dar nu depasi 3 ore insumate din cele 3 pe zi. Si nu le mai folosi, sub nici o forma, dupa ora 22. La ora 22, telefonul, televizorul si calculatorul trebuie inchise complet si scoase din camera in care vei dormi.

| CORGE20 a răspuns:

Este clar ca ti-ai dat programul peste cap, din cauza faptului ca te-ai culcat ff tarziu in mod repetat.
Ce iti sugerez este sa incerci, in prima etapa, sa desfasori pe parcursul zilei activitati care sa te ''stoarca'' putin, ca sa iti fie somn spre seara.