| confiturix a întrebat:

De cand eram mica mi s-a spus ca daca voi citi la lumina slaba imi voi deteriora vederea. De curand am auzit ca acesta e doar un mit.
Inteleg ca la o lumina mai slaba pupila trebuie sa se largeasca mai mult, sa se incoarde, dar nu stiu daca asta poate deregla flexibilitatea sau ceva.
Mie asa imi place - sa stau la semiintuneric, nu conteaza de ce. Intreb daca stiti mai multe, nu sa va dati cu parerea ca nu se citeste deloc fara lumina.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pupila trebuei sa stea mai decshisa si cristalinul trebuie pastrat in tensiune, ceea ce duce, in timp, la deformarea globului ocular (si, deci, miopie sau prezbiopie) si la slabirea muschilor oculari (deci dificultati la adaptarea de la trecerea de la privirea de aproape la cea de departe si invers si de la trecerea de la lumina si intuneric si invers.

| cristi202 a răspuns:

Nu e doar un mit. E dovedit statistic. Cei care au citit in semiintuneric au avut mai apoi probleme cu vederea. Asa ca nu te juca cu ochii tai, nu cred ca vrei ca la 30 de ani sau poate chiar mai repede sa porti ochelari, si la 50 sa nu mai vezi aproape deloc. Nu suntem lilieci, suntem oameni, si avem nevoie de lumina.

Răspuns utilizator avertizat