| anonim_4396 a întrebat:

De cand mi-a venit menstruatia acum cativa ani am avut de cateva ori dureri de clitoris care apareau asa deodata dar nu tineau mult, de obicei o zi si dispareau daca faceam baie? De la ce poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

E foarte ambiguu intrebarea. Cand iti apar durerile?! in ce contexte? cand esti pe ciclu? cand nu esti? Nici nu prea vad cum te-ar putea durea clitul, ar putea durea doar in contextele in care intr-un mod sau altul produci o iritatie. Poate-i de la lenjeria pe care o porti, daca e din materiale sintetice sau materiale care pot irita zona aia (cum ar fi dantela de exemplu)

| anonim_4396 explică (pentru Adry05):

Ma refeream la faptul ca am inceput sa am aceste dureri dupa ce mi-a venit prima menstruatie. De obicei ma doare asa deodata nu neaparat inainte sau dupa menstruatie.

| Adry05 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nah pai du-te la un control de rutina la ginecolog si mentioneaza si aspectul asta sa vezi ce zice.

| Violleta2022 a răspuns:

De la lipsa igienie zilnice!
Cand ai menstruatie, trebuie sa te speli macar de 2 ori pe zi, dimineata si seara, ca sa cureti f bine zona.
De altfel, se impune dusul zilnic si spalatul poponetului cu tot cu vulva, clitoris samd, dimineata si seara, chiar daca nu faci baie generala pe tot corp, ca de acum esti mare si trebuie sa inveti sa ai o igiena stricta si corecta, ca sa nu te ai iriti si sa te doara, sau usture pasarica.