| MazareanuSephora a întrebat:

De câte ori ma spăl pe cap am mătreață. Când ma spăl pe cap în ziua aia nu-mi apare, dar după 1-2zile după ce mi se îngrașă parul puțin începe sa mă manance capul și când ma scarpin vine la suprafață și arata oribil. Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| MadalinG99 a răspuns:

Buna, Sephora, poti avea o dermatita seboreica. Cumva ti se intampla sa iti apara acea matreata si in zona sprancenelor sau in centrul fetei? Pentru asta iti recomand o vizita la dermatolog. Daca inca esti eleva te poti duce la medicul de familiei si iei o trimitere, cu ajutorul acestei trimitere vei fi directionata catre un medic dermatolog unde vei primi in mare parte daca este cazul pastile compensat+ceva creme. Nu te sfatuiesc sa te tratezi,, dupa ureche", cel mai bine este sa se uite un dermatolog si sa constate. Multa sanatate!

| MazareanuSephora explică (pentru MadalinG99):

Nup, doar pe par.

| MadalinG99 a răspuns (pentru MazareanuSephora):

Du-te la dermatolog, o sa fie mult mai bine.

| elcosmin a răspuns:

Eu am avut pitiriazis(un fel de matreata la nivelul corpului, adica aveam cruste albe pe piele) si odata cu pitiriazis aveam si matreata. Am fost la dermatolog, am cheltuit bani pe tratamente, din pacate erau doar temporare. Am scapat singur acasa cu sapun cu sulf. E foarte ieftin si foarte bun. Poti cumpara de la farmacie(cred ca e in jur de 5 lei) si iti va da rezultate la cel mult a doua utilizare. Cand te speli pe cap, il tii intre 2-5 minute in cap ca sa-si faca efectul. Incearca si vezi, eu am scapat big grin. Sa-mi spui daca a functionat!

| achimalexandru95 a răspuns:

Cu ce șampon te speli? Am căutat pe net puțin, și am găsit de la Vichy un șampon bun. Recomand firma. Nu cred că e o problemă medicală la tine! Vezi ăsta, poate îl găsești și în supermarket. http://bit.ly/AntiMatreata