| georgianaanonim1 a întrebat:

De cate ori sa ma dau cu spf50 pe fata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Lasă soarele să te mângâie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O data la 8 ore daca nu stai la soare. Trebuie sa te protejeze in intervalul orar 10-16/17 pentru ca atunci e indexul UV mai puternnic si pielea este afectata intr-un timp mai scurt de expunere la soare. Atata timp cat indexul UV nu este sub 3 ai nevoie de SPF. Protectia trebuie aplicata o data la 2 ore daca stai la soare ( plaja, piscina, incaperi cu geamuri mari etc. ). Daca te-ai udat sau ai transpirat trebuie reaplicata imediat. Ca sa beneficiezi de protectia spf 50 trebuie sa aplici 1, 25 ml pe fata, poti sa o aplici in straturi si sa ii dai cateva minute timp sa se absoarba.

Protectia minerala este mult mai blanda cu pielea decat cea chimica si riscul de reactie alergica la ea este mult mai mic. Nu folosi spf tip pudra, spray, sau orice alt tip care permite inhalarea produsului. Valabil pentru majoritatea produselor, daca poti sa le inlocuiesti cu altceva este ideal.

| georgianaanonim1 explică (pentru anonim_4396):

In cantitate mica? Doar pe fata dau

| anonim_4396 a răspuns (pentru georgianaanonim1):

Nu, protectia SPF se aplica cu generozitate. Uita-te la penultima poza :
https://www.today.com/......re-t105697
Cantitatea pe care o aplici, in linie dreapta, pe degetul aratator si cel mijlociu este cea corecta pentru aplicarea pe fata.

| georgianaanonim1 explică (pentru anonim_4396):

AM geamuri mari la munca gen, transpir da nu intra soarele

| anonim_4396 a răspuns (pentru georgianaanonim1):

Alege un produs cu spf care sa fie rezistent la apa si transpiratie.

| Goddessss a răspuns:

O dată pe zi, maxim de 2 ori ajunge. Crezi că acele creme sunt atât de bune și sănătoase pe cat se crede?

| georgianaanonim1 explică (pentru Goddessss):

Scuze. Nu am mai folosit pana acum. Mi-am luat de la farmacie o crema pentru pistrui si ma informat ca trebuie sa ma dau si cu o crema de protectie spf50. dar nu mi-a spus de cate ori sa ma dau.