| Bquna a întrebat:

Bună TPU! Apa micelară cu cu ulei de trandafir de la Nivea, cea la ambalaj roz, este bună pentru a îndepărta de pe față spf50? Trebuie să știu urgent, mulțumesc! Și dacă nu, ce se întâmplă dacă stau până mâine cu crema spf50 pe față? De dimineață am aplicat-o, acum mi-am dat cu demachiantul de mai sus și nu-mi mai simt pielea așa lipicioasă, dar parcă tot mai e puțin și nu știu dacă e așa sau e doar în mintea mea. Eu prima dată când folosesc cremă spf, ajutor

Răspuns Câştigător
| Sophieka a răspuns:

Cu drag, sa iti fie de folos.

Te-ai spalat cu sapun? Sigur asa ai indepartat.

Daca vrei o lotiune anume pentru ten, mie imi place foarte mult acesta :
https://makeup.ro/product/442282/

Il gasesti in Kaufland (cel putin, la mine in oras exista) sau in DM la un pret mai mare.
Sa iti cumperi acesta tip emulsie (e ca o crema de dus ca sa spun asa) si nu iti lasa tenul uleios. Sa nu alegi uleiul de curatare.

8 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Crema aceea e protectie solara. De ce te dai iarna cu protectie solara?

| Bquna explică (pentru Lioana):

SPF-ul se folosește în toate anotimpurile pentru că există raze uva și uvb chiar și iarna care pot fi nocive pentru sănătate dar și să-ți dea un aspect urât al pielii. Poți să cauți pe internet mai multe despre asta dacă vrei să știi pentru că e mult de explicat.

| Sophieka a răspuns:

Spalate cu sapun pe fata si vei indeparta crema sau achizitioneaza un gel de curatare faciala. Recomand produse naturiste nu din astea gen nivea.

| Bquna explică (pentru Sophieka):

O să încerc să fac așa, îți mulțumesc mult pentru sfaturi

| Bquna explică (pentru Sophieka):

Mulțumesc mult pentru recomandare! Chiar azi o să merg în Kaufland sau la DM să văd dacă are loțiunea respectivă. Și da, m-am spălat cu săpun atunci, după n-am mai simțit că aș mai avea crema spf pe față, dar tot am vrut să fiu sigură 100% că a dispărut complet și de aceea am cerut ajutorul pe acest site.

| Sophieka a răspuns (pentru Bquna):

Nu e chiar lotiune... Sa ceri emulsie cum scrie in titlu. Sa nu iti achizitionezi niciodata uleiuri ca vei face aceeasi greseala.
Uleiurile de curatare functioneaza la foarte, foarte, foarte putine persoane... Uleiurile sunt pentru cei cu ten "perfect".

Apropo de raze si alte chestii. Nu te mai infricosa asa de ce zice x si y... Soarele nu e chiar asa nociv cum se spune, mai ales iarna... Normal ca vor zice ca te afecteaza razele naibii ca sa te faca sa cumperi tot felul de produse.
Eu nu am folosit niciodata produse de genul, nici lotiuni anume la plaja...Doar uleiuri naturale si sunt o persoana cu pistrui si semne pe corp, si uite ca nu am nimic.

Iubeste soarele si natura si te vor iubii si ei pe tine.

| Sophieka a răspuns (pentru Bquna):

Cu drag, sa iti fie de folos.

Te-ai spalat cu sapun? Sigur asa ai indepartat.

Daca vrei o lotiune anume pentru ten, mie imi place foarte mult acesta :
https://makeup.ro/product/442282/

Il gasesti in Kaufland (cel putin, la mine in oras exista) sau in DM la un pret mai mare.
Sa iti cumperi acesta tip emulsie (e ca o crema de dus ca sa spun asa) si nu iti lasa tenul uleios. Sa nu alegi uleiul de curatare.

| Sophieka a răspuns:

Nici nu inteleg pentru ce ti-a trebuit crema aceasta. Ai mers prin Dubai, Maldive, Bahamas, ca sa o folosesti?

| Bquna explică (pentru Sophieka):

Indiferent de anotimp sau de unde te afli, există raze uva și uvb care sunt mai nocive din cauză că stratul de ozon nu mai e așa cum era înainte. Dacă vrei să nu ai cancer de piele în timp și să ai o piele frumoasă, fără riduri chiar și la 35+ ani, e recomandat spf-ul zilnic când ieși afară. Foarte multe riduri sunt de la expunerea la soare.