| RoxanaGhost a întrebat:

De cateva luni incoace slabesc foarte greu.Am 17 ani si 7 luni si sunt o persoana activa(fizic-plimbari lungi,alergat,treaba, etc...). Inainte dadeam jos foarte repede cele 3 kg pe care le puneam ocazional(la un ospat, o sarbatoare). Care pot fi factorii pentru care nu mai pot slabi asa repede ca inainte? E posibil sa mostenesc glanda tiroida de la mama?(Ea avea glanda de la 24 de ani si m-a avut la 38 de ani). Recunosc, cam am probleme cu stresul si somnul.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Balanica12 a răspuns:

Mareste activitatea sportiva pentru ca asta trebuie sa faci si corpul deja sa obisnuit cu ce faci. Trebuie sa ai mare grija la alimentatie conteaza foarte mult. Te rog eu ca barbat, nu te mai stresa cu slabitul iti poti face rau, incearca sa te mai uiti si in oglinda sa te accepti pe tine mai mult asa cum esti. Gandesti prea mult! Nu mai asculta gura lumii. Asta cu glanda este o scuza a creierului tau nu mai gasi tot felul de scuze pentru ca nu poti slabi. Alearga pentru a stii ca slabesti si cautati si alte activitati (filme, seriale, citit ) nu te concentra doar pe asta pentru ca apare stresul. Somnul are o foarte mare importanta, eu zic sa-i acorzi atentie. Nu te mai complica incearca sa-ti faci treaba mai usoar fara stres. Sper ca ti-am fost de ajutor... Succes!

1 răspuns:
| Donsavas a răspuns:

Cred ca te referi la hipotiroidism. Glanda toridă are toată lumea. Nu se naște nimeni fără ea si nu se înlătura in totalitate. Pentru a slabi, iti recomand tiroidin. Dacă nu te ajuta, apelezi la tratamentul hormonal. Consulta un endocrinolog!