| ginnnin a întrebat:

Sunt fata, am 14 ani, 1, 75 m înălțime si 78 de kg. Cum pot slabi mai repede? Am incercat sa tin diete câteva săptămâni, dar nu am slăbit nici măcar un kg. am probleme cu glanda tiroida, asta ma poate face sa slăbesc mai greu? Ce greutate ar trebui sa am?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Esti in perioada de crestere, cand sunt fluctuatii (normale) in naltime si greutate.
Nu le baga in seama, traieste-ti viata, dinamic: miscare multa (inclusiv mers pe jos mult, drumetii, etc.), mancare naturala, sanatoasa.
Dulciurile zaharoase, precum grasimile artificiale sa le consumi in cantitate foarte redusa!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai probleme cu metabolismul general al hormonilor. Insulina și hormonul de creștere. Vizionează videoclipuri Dr. Eckberg pe You Tube.

| anonimg a răspuns:

1. Renunți la dulciuri -și sucuri chiar dacă sunt naturale.
2. Maxim 2 mese pe zi și între ele doar apă plată; iar ultima masă din zi să fie în jurul orelor 16:00.
3. Consumi doar carne de pui și doar la 2 mese din săptămână.
4. Poți consuma salate, crudități și alte mâncăruri, inclusiv cereale care n-au prea mult zahăr în ele, lapte (de vaca sau soia); pâine integrală, de secară. Renunți la pâinea albă.
5. Mergi mai mult pe jos. Folosești mijloace de transport în comun și cobori cu 1 sau 2 stații mai înainte.
În fiecare dimineață faci exerciții fizice -chiar și în casă - și începi cu alergare pe loc.
6. Te culci devreme, la orele 21:00 chiar dacă este lumina afară. Lumina telefonului îndepărtează somnul.

Motivație ai; îți trebuie doar voință. Voința va veni când vei incepe să-ți faci planuri ca să pui în aplicare cele de mai sus.
Nu ai nevoie de ceaiuri sau alte lucruri pentru slăbit.
Metabolismul se va regla, inclusiv glanda tiroidă, dacă vei incepe sa trăiești sănătos. Poate că vei întâmpina greutăți din partea familiei că de ce nu mănânci "cum trebuie", adica în traducere: de ce nu mănânci nesănătos ca ei cum făceai mai înainte. Tu trebuie să lupți cu tot ce sta în calea unei vieți sănătoase.
Doar în cazul în care vei slăbi prea repede, doar atunci poți trece la 3 mese pe zi. Dar nu renunți la mișcare sau la alimentație sănătoasă.

| anonimg a răspuns:

La vârsta și înălțimea ta ar trebui ca fată să ai 65 kg (dacă erai băiat trebuia să ai 75kg).
Calculează Indicele de Masă Corporală (IMC):
https://www.medicover.ro/calculator-imc-indice-de-masa-corporala/

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonimg):

"dacă erai băiat trabuia să ai 75"

Boss am calculat 75 la baieti la 175 cm pe SITEUL TRIMIS DE TINE si imi aratau ca sunt la limita sa fie supraponderali.
Asa ca nu stiu ce le recomanzi tu baietilor, ca le recomanzi cam mult.

Iar o fata de 65 de kg si 175 cm nu este la limita cu supraponderalitatea, asa cum era la baietii cu greutatea trimisa de tine.

Este o contrazicere in propriul tau rationament.
Avand in vedere ca vrei ca baietii sa fie la LIMITA de suoraponderali (dupa propriul tau site), iar fetele sa fie foarte departe de limita.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonimg):

Un baiat de 175 cm si 75 kg are indicele de aproximativ 74, 5. Ceea ce EXTREM de aproape de supraponderalitatea. Nu ar trebui sa recomanzi nimanui sa traiasca la limita de supraponderalitate

Iar o fata de 175 cm si 65 kg are indicele de aprox 21.

Chiar nu e corect rationamentul dumitale.
De ce 24, 5 la barbati si 21 la fete?
Daca voiai sa fie logic, trebuia sa pui greutatile astfel incat si fata si baiatul sa aiba ACELASI indice de masa corporala. Nu sa discriminezi

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Site-ul pe care l-am recomandat nu este al meu. Sunt multe site-uri de calculare al IMC-ului. Dar l-am ales pe respectivul pentru că este unul făcut de medici, pe un site medical, deoarece un site medical inspiră încredere.

"Daca voiai sa fie logic, trebuia sa pui greutatile astfel incat si fata si baiatul sa aiba ACELASI indice de masa corporala. Nu sa discriminezi."
Nu-i vorba de discriminare. happy
Din naștere fetele și băieții au construcții diferite.
Indicele de masa corporala reprezintă atât masa musculară cât și grăsimea din organism.
Fetele se nasc întotdeauna cu o masă musculară mai mică decât a băieților. Întotdeauna; chiar și dacă ambii ei părinți sunt sportivi profesioniști, sau chiar amândoi ar fi culturiști. Așa se naște și așa și crește (în afară că va depune eforturi serioase în vreun sport anume).
Indicele de masa corporala calculează și raportul dintre înălțime și greutate. Acesta diferă de la o fată la alta, și de la un băiat la altul.
Dar în principiu, nu neapărat o regulă, o fată trebuie să aibă cu 10kg mai puțin decât are un băiat de aceeași vârstă și înălțime. Pentru că dacă fata are un procent de masă musculară mai mic, atunci surplusul de greutate îl reprezintă procentul de grăsime.
Rareori surplusul de greutate al unei fete este dat de o densitate a oaselor mai mare. De aceea un IMC corect poate fi dat într-un cabinet medical.
Nu sunt medic; dar nu pentru aspectul fizic trebuie ca cineva să slăbească, ci trebuie avută în vedere sănătatea. Aspectul fizic trebuie să fie secundar sau să nu fie avut deloc în vedere.
Sănătatea este primordială. Stilul de viață sănătos îndepărtează nu doar grăsimea abdominală, ci și cea viscerală care se află pe organele interne, dar și pe cea care se afla în vasele de sânge și se numește "colesterol", cât și grăsimea din sânge găsită în trigliceride. Sângele trebuie să fie cât mai fluid ca să circule cat mai ușor, și ca inima să fie suprasolicitată.
Pe langa beneficiile fizice, mișcarea dă și un psihic bun, o dorință și bucurie a organismului la nivelul creierului de a continua în acest lucru bun. Pentru că așa ne-a construit Dumnezeu.
Recomand cartea "Dieta și hrană" care se găsește în aplicația EGW Writings 2 din Magazin play.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonimg):

Compozitia corporala a baietilor si a fetelor este diferita.

Insa siteul medical deja ia in considerare aceste diferente cand vine vorba de indicele de masa corporal.
De aceea te intreaba ce gen ai cand il faci.
Un indice sanatos este ACELASI pentru ambele genuri, pentru ca calcularea acelui indice deja ia in considerare diferentele de compozitie.

Un barbat cu indicele de 24 e la fel de mesanatos ca o femeie cu un indice de 24.
Da, ele s-au calculat diferit. Dar prezinta acelasi nivel de nesanatate

Asa ca este discriminare sa credem ca baietii ar trebui sa aiba un indice de 24 iar fetele de 21.

Si baiatii tot 21 ar trebui sa aiba ca sa fie corect logistic.

Pentru ca si la acelasi indice, greutatile tot sunt diferite.
Indicele doar arata nivelul aproximativ de sanatate.
Deci este o greseala logistica sa nornalizam ca baietii sa aiba un indice de 24, avand in vedere ca acel indice a fost deja adaptat compozitiei lui cirporale.

| anonimg a răspuns (pentru anonimg):

Am vrut să spun "ca inima să NU fie suprasolicitată".

| anonimg a răspuns (pentru anonimg):

Am vrut să spun "ca inima să nu fie suprasolicitată".

| CostinAlamariu a răspuns:

Dacă ai hipotiroidism nici nu-i de mirare ca nu poti slabi. Hipotiroidismul îți încetinește metabolismul și de asta nu poți slăbi. Sfatul meu este să iei hormoni tiroideni T3 și T4 ca suplimente. De asemenea elimină uleiurile vegetale din alimentatie (in afara de uleiul de cocos, ala e foarte bun si recomand sa mananci zilnic cate putin). Bea mult lapte pentru calciu, stai la soare zilnic pentru vitamina D, bea suc de portocale pentru magneziu. După ce iei suplimentele de T3 nu uita sa mananci ficat de 2 ori pe saptamana pentru vitamina A.

Dacă faci totul cum trebuie o sa te vindeci de hipotirodisism, o sa ai un metabolism mai bun si o sa slabesti extrem de ușor. Multă sănătate îți doresc! happy

| RaduRobertRO a răspuns:

Ai facut analizele la tiroida ( TSH + FT4)? Abia apoi poti sa tragi concluzia. Daca consumi mai putin decat mananci o sa te ingrasi sau nu o sa slabesti, dieta trebuie calculata in calorii nu neaparat in cantitate.