| taeeeex a întrebat:

Deci (aproape) de fiecare data cand ma ridic din pat, ametesc rau de tot si efectiv vad negru pentru cateva secunde. Mi se infunda si urechile, nu stiu cum sa explic sincer si uneori aud un fel de... țiut in urechi. E naspa rau, uneori imi mai pierd si echilibrul si trebuie sa ma tin de ceva.

In dimineata aceasta m-am simtit rau si mi s-au infundat urechile pentru cateva momente. Am avut un fel de stare de lesin si tremuram, transpiram. Acum na, nu stiu daca au legatura chestiile acestea una cu alta.

Cei din familie nu prea ma iau in serios, desi i-am tot batut la cap sa ma duca sa imi fac ceva analize.

Am si vorbit cu asistenta scolii acum cateva luni cand toata faza cu corona nu era. Mi-a spus ca probabil sunt anemica si mi-a sugerat sa ma duc sa imi fac niste analize ca sa vad ce am.

Na, acum nu stiu. Nu stiu eu prea multe chestii legate de anemie, asa ca nu mi-am dat singura un diagnostic, deoarece chiar nu ma pricep. Am citit anumite chestii despre anemie si se cam potrivesc majoritatea lucrurilor cu ceea ce mi se intampla, dar na. Nu pot sa imi pun singura un diagnostic daca nu sunt doctor.

E anemie? Ce am?

Ma tot intreb, deoarece cei din familia mea nu isi dau interesul

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Ai nevoie de vitamine.
Conteaza si felul in care te dai jos din pat din pozitia culcat. Sanatosi sau bolnavi, prima data ne ridicam in pozitia sezut, ne dam picoarele jos, si apoi dupa cateva secunde ne ridicam in picioare. Aceasta este un fel de incalzire ca atunci cand se face inainte de orice activitate fizica intensa.
De asemenea ai nevoie de un consult medical pentru ca sa se vada ce lipsuri de vitamine ai in organism. Poti incepe cu medicul de familie; chiar si fara parinti. Iti trebuie doar cartea de identitate si cardul de sanatate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred că de la urechi se trage problemele de echilibru ar trebui sa te consulte un specialist ORL țiuitul e tinitus de tip intermitent cu cât amâni mai mult cu atât problemele se vor agrava cel mai mult ar trebui sa te îngrijoreze acel tiuit e cauzat el de ceva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Posibil sa fie și de la tensiune. Dar pentru mai multe detalii, apelează la medicul de familie. Eu am spus orientativ.

| Katona_Claudiu_1999 a răspuns:

Du-te să te vadă un medic