| anonim_4396 a întrebat:

De cateva luni, sa zicem 2 mi-a crescut unghia in carne la degetul mare de la picior >= am facut panaritiu. Mi-am taiat unghia bine de tot, adica am scos-o cat am putut din carne, ca sa zic asa... De ceva timp ma dau cu betadine zilnic, la inceput am folosit si niste albastru de metilen.Nu stiu ce sa fac, parca se face tot mai mare, am in colt un kil de puroi adunat. Ceva sugestii? Multumesc, o zi buna.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| katala a răspuns:

Ia o foaie de varza (din aia romaneasca nu turceasca), preseaz-o sa lase must, apoi aplic-o pe deget si fixeaz-o sa stea cel putin o ora doua (cu un bandaj ceva). Dupa care repeti procedura. Daca nu poti in timpul zilei, fa asta seara la culcare si o dai jos dimineata. Da rezultate la orice infectie. Scoate tot afara si fara durere. Multa sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mergi la spital, la chirurgie, obligatoriu. O sa te curete acolo, te dezinfecteaza, iti face un pansament, iti da antibiotic. Mergi pana nu s eagraveaza povestea.

| dreyga a răspuns:

Ca sa treca infectia de sub unghie trebuie sa tai coltul unghiei. Acesta poate fi ascuns bine sub piele. Ca sa vezi daca ai taiat bine coltul, apasa pe partea infectata, daca nu te doare o sa treaca fara nici un fel de medicament, spala-te si atat. Medicamentele cum ar fi frunza de varza, rivanol sau nu stiu ce alte prostii nu pot decat sa agraveze sau sa tina sub control infectia, cel mai bine taie unghia bine. Incearca un foarfece si lamele subtiri, sa poata taia cu varful si rotund la varfuri.
Am si eu probleme cu unghiile si voi cauta un foarfec su lamele subtiri, sa taie in varf si rotund la farfuri ca sa pot taia unghia pana sus ca acolo e coltul la mine.
Am si eu probleme cu unghiile si ca