| Skarr a întrebat:

De vreo cateva luni imi tot creste unghia de la degetul mare la piciorul drept si ma doare din cand in cand. M-am uitat si aveam un fel de colt. L-am taiat dar dupa incepea iar sa ma doara si aveam alt colt care ma intepa in deget. Si mi s-a intamplat de mai multe ori si acum de vreo 2 saptamani am degetul infectat cred. E un pic rosu pe partea aia. Nu ma mai doare dar pe langa partea aia am un fel de lichid transparent si acum am vazut ca e si foarte putin sange fix unde e coltul. Si e greu sa ma uit daca mi-a crescut unghia in picior sau ceva pentru ca e foarte pe margine aproape de baza unghiei. Nu stiu cum sa fac. Imi creste practic unghia in deget nu inteleg. Am auzit de cineva care a avut asta si a trebuit sa se duca la doctor pentru ca Ii intrase unghia in deget. Nu am ajuns Inca acolo dar nici nu vreau. Mentionez ca nu am unghia netaiata de 10 ani. Nu se intampla pentru ca nu o tai.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Trebuie să mergi la medic pentru că acolo există infecție.
Orice și oricum va fi, unghia va crește mereu.
Important este ca să nu mai porți încălțăminte strâmtă, să nu îți tai unghia din carne și să nu faci nimic altceva ce produce o astfel de problemă.
Nu ești primul care ajunge la medic cu o astfel de problemă. Nici nu te va tine internat. Va fi anestezie locală. Deci nu te va durea deloc. Nici nu va exista vreo operație, și nici vreo cusătură. Deci curaj!

| Frank51 a răspuns:

Si mie imi creste la fel, dar deja de vreo 10 ani tai unghia in asa fel incat atunci cand creste sa nu creasca in carne. La tine deja este o problema care nu poate fi rezolvata de tine, trebuie sa mergi la urgente unde iti va taia unghia si probabil si din carne, o sa doara putin dar dupa nu mai ai nici-o problema. Si da, de acum inainte trebuie sa o tai calculat.

| Visereale a răspuns:

Baga tifon(pansament) sub colt ca sa creasca deasupra carni

| Daniel_Iulian_1980 a răspuns:

Am avut si eu problema asta.Se poate scoate coltul cu foarfecuta, tăind unghia mai din carne.Precizez ca este putin dureros.Sau mai este o variantă, aceea de a merge la doctor, dar nu iti recomand, pentru că la doctor te operează si iti taie jumate din unghie și durează câteva luni pana creste la loc unghia.

| Skarr explică (pentru Daniel_Iulian_1980):

Si dupa ce il tai nu o sa creasca inapoi? :/ Sau trebuie sa nu il mai las