| LanaDelRayFan a întrebat:

De cateva zile,am o scurgere albasadCe poate fi? Funda! In afara de a ma duce la ginecolog, ce solutii mai sunt?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AnDutZzA020 a răspuns:

Nu ai nici un motiv de neliniste,te dezvolti,esti la stadiul de trecere de la copilarie la pubertate.
Scurgerea pe care o ai se numeste leucoree,(are rolul de a mentine rezistenta mucoasei uterine si de a curata vaginul) si te va insoti toata viata ta,o au toate femeile.
Foloseste protege slip-uri,tamponele de o zi,care se aplica pe lenjeria intima,pastreaza o igiena corespunzatoare in zona si ai rabdare,ciclul va aparea,dar nu poti prevedea cand anume!
Sa porti mereu la tine absorbante(inclusiv in geanta de scoala) ca sa te feresti de surprize neplacute.
Deocamdata productia de hormoni specifici este slaba,dar ea creste constant,cu alte cuvinte,esti foarte aproape de momentul primei menstruatii(menarha,se numeste,daca vrei sa cauti pe net), moment in care si trasaturile tale specific feminine vor cunoaste o dezvoltare mult mai vizibila(talie marcata, glezne subtiate, cresterea sanilor).
In concluzie, nu ai vreun motiv de neliniste, banuiesc ca esti foarte nerabdatoare, dar, pur si simplu, toate se vor intampla la timpul lor!
Sa ai grija de tine!

6 răspunsuri:
| RetardedRacoons a răspuns:

Ai putea sa-ti bagi un dop acolo ca sa nu se mai scurga nimic.

| Brăila_Ana_Cosmina_1997 a răspuns:

Cel mai probabil in curand iti va veni menarha (prima menstruatie).Imi amintesc ca si eu treceam prin asa ceva si m-am trezit in dimineata zilei de 30 noiembrie ca mi-a aparut prima menstruaite

| Bubuletu a răspuns:

Este un început de ciclu! :-) nu e nimic deosebit, doar un semn.
Apropo, sa nu uiti sa tii cu tine niște tampoane.
Dacă pleci la mare, i-ați OB, iar dacă nu, tampoane externe.
In caz de urgență, când nu ai tampoanele cu tine. Pune niște vata sau hârtie igienica.
In cazul asta e mai bine sa opresti ce faci si sa cauti un tampon!
Scz ca am scris atât, dar poate îți e de folos...:-)

| StewartCassie a răspuns (pentru Bubuletu):

Tu ai citit cand ai scris? Cum sa poarte OB? Acela e pentru femeile care nu mai sunt virgine. Tu nu ai gandit nici o secunda?
Lolik poti sa porti OB abia dupa ce iti vei incepe viata sexuala. Intreab-o si pe mama ta pentru mai multe amanunte.

| LoredanaTM a răspuns:

Iti recomand sa intri sa citesti ghidul menstruatiei creat de cei de la https://chilotis.com/

| bernylory a răspuns:

Poti face o descriere mai amanuntita? daca este o scurgere de culoare alba si vascoasa este posibil sa fie candida, daca este o transparenta si are consistenta unui albus de ou cel mai probabil te aflii in perioada fertila, dar pentru a stii cu certitudine ce ai, incearca sa dai mai multe delatii!