Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

De câteva zile, mă tot doare cerul gurii şi e foarte roşu, de câteva ori mi-a sângerat. Care să fie cauza şi ce pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| michelia a răspuns:

Ti-am vazut citeva raspunsuri de pina acum si am observat ca reactionezi cu calm si seriozitate. In spiritul " portretului" happy cred ca luni o sa mergi la medic.
Pina atunci, incearca sa faci o gargara cu ceai caldut ( nu fierbinte!) de musetel si galbenele.
N-o sa-ti treaca daca ti-ar trebui antibiotic, dar macar se mai calmeaza iritatia.

43 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și la doctor de ce nu mergi, aici nu tratăm!
Poate fi o infecție, o ciupercă.
Pa, pa.

| KristalPop a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Mai uşor, ceream doar un sfat. Nu prea am bunul obicei de a merge la doctor.

| Legiuitoarea a răspuns (pentru KristalPop):

Bună din nou.
Mai ușor ce?
Poți avea orice, trebuie să te vadă cel puțin medicul de familie pentru a-ți prescrie un tratament.
Nu ai de ce te teme.
Mă repet, aici nu tratăm.
Pa, pa.

| Urdă_Răzvan-Dan_1991 a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Ei haide nu fi rautacioasa cu omul. Poate stia careva de aici un remediu natural. Eu stiu ca asta ti se intampla daca urmezi o dieta vegana. Corpul cum are lipsuri trebuie sa primeasca nutrientii care ii lipsesc. Daca asta i s-a intamplat si celui care a pus intrebarea. Sfatul meu este sa aiba o dieta echilibrata: lactate, carne (carne usoara mai frecvent), oua, legume (in special cele verzi) si fructe. Modul in care prepari mancarea, de exemplu mai bine sa manci fiert si alimentele sa fie moi. Binenteles trebuie hidratare corespunzatoare cu lichide la temperaturi agreabile (nici fierbinte, nici foarte reci). Apoi daca mai sunt probleme dupa o saptamana, poate vizita medicul, pentru ca e posibila o gastrita.

| fabiola a răspuns:

Poate fii o candida, dar spun poate! Poti incerca- pana mergi la medic, spalaturi cu ceai de salvie si galbenele si glicerina boraxata cu galbenele si propolis!

| Filip23 a răspuns:

Poate ai mancat chipsuri. Daca e rosu si in gat e faringita. Caz in care merge un antibiotic. Daca e numai cerul gurii, incearca propolis glicolic sau biter romanesc. De la naturiste.

| Adry05 a răspuns:

Mergi la medic.

| Th3eo a răspuns:

Ceaiul de musetel ajuta daca e o infectie dar mai bine ar fi sa te duci la doctor.

| Nastia a răspuns:

Poate sa fie un abces sau o infectie.du-te la doctor.

| RaR a răspuns:

Cel mai bine ai face sa te duci la doctor noi nu putem sa stim exact ce ai.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cauza este una, te ai zgîriat cu ceva dur, coajă tare de pîine, remediul, cumperi de la farmacie glicerină cu stamicin, și pui acolo cu un băț cu vată (din acela de urechi), lasă medicul, dacă faci asta după 2 zile te vindesci. Sănătate multă.

| Laurretta a răspuns:

Cauza ar putea fii o infectie. cel mai bine este sa te duci la medic.

| Ando1dul a răspuns:

Daca ai facut sex oral prea mult asta patesti.

| KristalPop a răspuns (pentru Ando1dul):

În primul rând află că nu sunt gay şi în al doilea rând n-am jignit pe nimeni cu întrebarea asta. laughing Cred că te mănâncă curu şi vrei să ţi-o penetreze careva.

| davidtm a răspuns (pentru Ando1dul):

laughing

| Cristian121 a răspuns (pentru Ando1dul):

Ce raspuns...

| papusica987 a răspuns (pentru KristalPop):

Pai trebuie sa fi gay ca sa faci sex oral?rolling on the floor

| KristalPop a răspuns (pentru papusica987):

Nu, doar că în cerul gurii nu poţi să faci rană făcând sex oral unei fete.

| papusica987 a răspuns (pentru KristalPop):

Cum sa nu, daca ai candida bucala.

| dragos9234 a răspuns:

Nu stiu ce ai putea avea insa cred ca trebuie sa te duci cat mai urgent la un doctor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fa gargara, dar totusi du-te la un medic!

| c0ton a răspuns:

Multumesc de raspuns michelia

| dianainsta01 a răspuns:

Du-te la doctor.

| Andr3y007 a răspuns:

Du-te la doctor!

| FlAiser a răspuns:

Si mie mi-s-a intamplat asta eu am fost la doctor si mi-a zis sa stau 2 zile in casa sa nu am contacte cu alte persoane gen sa sarut pe cineva sau sa ma aproprii de cineva

| Kennziiie a răspuns:

Bea ceai, şi dacp nu trece, du-te la medic!

| Paull18 a răspuns:

Buna du-te la doctor. El stie cel mai bine, poate fi ceva grav. Sanatate

| iKivy a răspuns:

E o iritatie. nu stiu exact ce poate fi dar bea mult ceai caldut si vezi daca se vindeca. ia si niste propolis.

| cristy1993 a răspuns:

Cel mai sigur du-te la un doctor.

| KindduOullie a răspuns:

Du-te la medic

| SherryXoX a răspuns:

Mergi la doctor

| yubyta123 a răspuns:

Du-te la doctor mai repede

| FrameR a răspuns:

Probleme Gogule? Fata va intrebat cv credeti ca nu putea sa se duca la doctor fara sai spuneti voi?

| DennisDMR a răspuns:

Poate cand ai mancat ceva prajit sau crocant ti sa racait acolo cerul gurii. Sfatul meu este sa mergi la doctor stomatolog sau daca nu vrei sa ai de aface cu stomatologul mananca lucruri moi cum ar fi placinta sau paste si freacale de cerul gurii cu limba si o sa-ti treaca treptat treptat.

| Mdea721 a răspuns:

Imi pare rau pentru situatia ta, dar nu intreba pe TPU! Multi oameni te pot induce in eroare, astfel se poate agrava.
Mai bine consulta-te cu doctorul!

| argint321 a răspuns:

Buna, nu te alarma am avut si eu.e ca ai mancat ceva foarte rece s-au ai baut. bea ceai cald. Caut ala farmacie ceai pentru dureri in gatbig grin bafa.

| Lariiiiiisss a răspuns:

Mdea...Si eu am aceeasi problema. Daca ai peste 12 ani poti lua Cexyl si Eubiotic. Eubioticul este pentru a nu avea probleme cu stomacul.Se ia ca...un protector pentru indigestie, etc. Bineinteles, daca ai si aprobarea medicului.Insanatosire grabnica. :*

| Lariiiiiisss a răspuns:

La mine functioneaza.Eu nu puteam nici sa inghit la cat de tare ma durea gatul. Mie mi-a dat si Augumentin si Strepsils, si PropolisC capsule de mestecat...Bine,la mine nu au functionat, si mi-a dat Cexyl cu Eubiotic si PropolisC instant.