| CelCareRamaneInUrma a întrebat:

De cateva zile merg la Bucuresti(din Ploiesti)cu masina, am observat ca pe drum cat sunt in masina ma doare capu si am o stare de voma.Treaba e ca am mai mers la Bucuresti zilnic acum ceva ani si n-aveam nimic.De la ce sa fie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Am si eu problema asta, uneori, dar incepe cu o durere de cap. Am ajuns la concluzia ca de vina sunt deshidratarea si sinusurile.

| Xox0 a răspuns:

E normal sa incepi sa ai rau de masina din moment ce parcurgi o distanta mare zilnic, dar cu timpul te inveti. Sunt pastile de rau de masina. Poate te vor ajuta.

| Ilovedinero a răspuns:

Unele chestii de genul ti se pot dezvolta si de la varste inaintate.De ex chiar daca acum cativa ani nu aveai rau de masina ti s-a dezvoltat acum. Exact asta am patit si eu.La mine merge daca aerisesc o data la 15-20 de minute las geamul deschis pot sa merg fara probleme.Lipsa aerului curat, hrana putina sau de slaba calitate si deshidratarea sunt principalii factori ai raului de miscare. Daca tu conduci masina si ti-e rau ar trebui sa consulti un medic caci raul de masina exceptand motivele pe care le-am enumerat mai sus, se produce in momentul in care ochii si urechile transmit semnale diferite catre creier. Daca stai pe bancheta din spate si stai cu ochii inchisi transmit creierului semnalul ca tu stai pe loc insa urechile si daca mai prinzi si niste curbe ii transmit creierului semnalul ca esti in miscare.De asta ametesti daca inchizi ochii si faci rotiri de cap, dau incepi sa mergi cu ochii inchisi.

| AlexandraN21 a răspuns:

Poate nu mănânci. Eu una când nu mănânc am o stare de vomă când merg cu mașina sau mijlocele de transport în comun.

| dullcat a răspuns (pentru AlexandraN21):

Depinde de fiecare persoana in parte.Altii prefera sa nu manance, tocmai ca sa nu li se faca rau.