| Nadine17 a întrebat:

De cateva zile simt ca parca imi "pulseaza" ochiul. Pareri?:d

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Spasmele ochiului "zbaterea" sunt cauzate de la lipsa vitaminelor de zinc, calciu si magneziu. Se pot ameliora prin masarea ochiului pentru a pune in circulatie sangele si in acest timp trebuie multe lichide consumate, caci partea ocularea este printre primele care se deshidrateaza.

Altii asociaza cu curentul ori diferite superstitii, dar nu exista asa ceva.

| kurinkita a răspuns:

De obicei, un ochi care "pulseaza" e un simptom al lipsei de magneziu. Incearca niste capsule efervescente de magneziu si vezi dupa 2-3 zile daca e mult mai ok.

Răspuns utilizator avertizat
| Chio9 a răspuns:

Curent..si miehee hee noaptea bagati vata sau ceva intr-o ureche si daca poti dormi si cu o caciula in cap. Stiu ca asta traba facut dar eu no fac laughing))

| Danielbc a răspuns:

Nervii.cand ai dureri, esti trista, suparata sau pur si simplu ai o stare de impacientare, nervii incep sa se,, zbata''printr-o vena.cand ti se zbate ochiul trage aer in piept maseaza usor unde ti se zbat nervii si apoi gata ti-a trecut

| Dem0N a răspuns (pentru Danielbc):

Nu neaparat..eu am mai auzit si ca trebuie sa te inchini cand ti se zbate ochiul...

| Dem0N a răspuns:

Nu e ceva grav....si mie mi s-a intamplat.Stai mai putin la PC si nu o sa se mai intample... funda?

| iulia91 a răspuns:

O vorbă din bătrâni spune că dacă ţi se zbate ochiul, vei avea parte de un necaz, o suparare, veşti proaste laughing Dar, dacă nu eşti superstiţioasă, veşti bune. e doar oboseala, stresul sau nopţile pierdute happy