| anonim_4396 a întrebat:

De cateva zile sufar de leneveala cronica. Mi-e lene sa scriu un raspuns pe TPU, mi-e lene sa ma aplec sa ma inchei la sireturi, mi-e lene sa mai joc pe PC/PS ( eu care stateam cate 4 ore /zi online pe jocuri ), mi-e lene sa merg pana la frizer pentru ca ar trebui sa ma tund. Ar trebui.

Mi-e lene sa mai intru pe Facebook,mi-e lene sa mai raspund la telefon sau sa scriu un mesaj. Mi-e lene sa mai merg in oras cand cineva ma cheama,in schimb prefer sa ma plimb singur.
Simt nevoia sa stau singur oriunde as merge. Numai eu si muzica.
Nu cred ca e depresie pentru ca nu sunt trist. Nu plang, nu am ganduri sinucigase sau altele. Pur si simplu mi-am pierdut interesul pentru lucruri pe care obisnuiam sa le fac in fiecare zi sau sau ma rog. Aproape in fiecare zi.

A mai trecut cineva prin situatii asemanatoare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| iamprettybored a răspuns:

In comportamentul tău au loc niste schimbari pe care nu pe intelegi. "Ce am oare?" cred că este adevărata ta intrebare. Dacă e aşa, nimeni nu te poate ajuta mai mult decât tine. Tu te cunoşti cel mai bine. Noi nu te cunoaştem. Stai în linişte și reflectează. Scrie toate stările și gandurile pe care le ai intr-un caiet. Vorbeşte cu o persoană apropiată care te cunoaşte bine. Mama, tata, fraţi, prieteni etc. Te va ajuta să pui totul în perspectivă și să te înţelegi mai bine.

S-ar putea să aibă legătură cu faptul că te gândeşti la cariera și viitor. Din experienţă știu cât de rău pot aceste gânduri și incertitudini să macine omul pe interior.
S-ar putea să nu mai ai chef (pe moment) să faci aceste activităţi, deoarece ele nu te ajută să îţi descoperi cariera potrivită, nu reprezintă vreun scop de viitor, deci, cumva inconştient, le-ai lăsat deoparte, fiindcă sunt alte lucruri mai importante care te preocupă acum. Nici statul pe PC/telefon, nici ieşitul cu prietenii sau mersul la frizer nu sunt lucruri esenţiale în viaţa omului.

Caută să găseşti un scop vieţii tale. Un scop mai apropiat. Fă o listă cu ce lucruri au prioritate sau importanţă pentru tine. Găseşte-ţi un obiectiv sau la un lucru pe care ai vrea să îl realizezi și încearcă să-l îndeplineşti. Odată ce-i dai un sens, un obiectiv vieţii, nu o să mai fii aşa dezinteresat. O să fii interesat de ceea ce contează pentru tine.

Sper să îţi revină cheful de viaţă! Multă baftă.

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Temporare dar au fost.

| AvalohAlyn a răspuns:

Nu exista medicament pentru lenelaughingAr trebui inventat.Eu am mare nevoielaughing

| sierra1 a răspuns:

După cele 150 cuvinte scrise, nu pare că ți-e prea mare lena. De ar fi fost așa, ai fi scris: "mi-e lene" și atât

| Andreeush a răspuns:

Dar sa scrii acum pe TPU nu ti-a fost lene?
Sunt momente in viata cand intervine monotonia si nu mai avem chef de nimic. Important sa iesim din aceasta stare, sa ne gasim un scop in viata, ceva care sa ne trezeasca cheful la viata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Inca ceva... Trec printr-o perioada in care ma gandesc foarte mult la cariera si la viitorul meu. Posibil sa fie acesta motivul. Nu stiu ce sa zic.

| sweetys a răspuns:

De 3 zile stau in pat si ma ridic doar cand am o nevoie urgenta sau cand mor de foame. Probabil a data mama lenei peste tine. Mie si muzica imi e lene se caut. Succes in continuare la lenevit?

| Edmonds2342 a răspuns:

Se numește maturizare, într-un oarecare sens al cuvântului.

| Rotazi a răspuns:

Unele semne sunt un inceput de maturizare. Nu-ti mai trebuie TPU sau Facebook. Altele, sunt doar oboseala si iti vei reveni dupa o pauza de singuratate (cu muzica ta happy ).

| DragosMatei123 a răspuns:

Da, am examen saptamana viitoare si nici macar in weekend nu invat, dorm toata ziua. Probabil de la necheful de viata pe care il am din cauza lipsei comunicarii intre mine si alti homo sapieni, desi nu sunt depresiv sau a devenit o obisnuinta pentru mine