| Andreea_Brandus_1995 a întrebat:

La ce medic ar trebui sa merg daca sufar de oboseala cronica si deseori am senzatie de lesin?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mergi la medicul de familie. Din cate stiu ai si probleme cu transpiratia.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuiesc stabilite cauzele oboselii si senzatiei de lesin, aceste stari pot fi cauzate de oboseala fizica dar si de anumite boli ascunse care vor fi depistate prin analize de sange si ecografie abdominala ca sa se vada clar starea tuturor organelor, oboseala poate provenii de la ficat iar starile de lesin de la inima, deci medicul de familie te va trimite la ecografie abdominala si la EKG, cu aceste doua investigatii vei avea un diagnostic corect si vei vedea impreuna cu medicul de familie ce pași trebuie sa urmezi, evident ai nevoie de regim si de o detoxifiere a organismului ca sigur ai mincat detoate de craciun si revelion si ai obosit ficatul cu sarmale piftie salata boeuf, prăjituri si alte delicatese specifice sarbatorilor, ce varsta si cîte kg ai? Sanatate multa.

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am 23 de ani si 55 de kg aproximativ, nu m-am mai cantarit de prin august, dar nu am mancat nimic de sarbatori, din contra au fost ca niste zile perfect normale pentru mine.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Andreea_Brandus_1995):

Inseamna ca starie acestea le ai din cauza ca esti prea slaba esti anorexică si de aceea ai si simptomele descrise de tine

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu sunt deloc anorexica, am aproximativ 10 kg sub inaltime.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Prima data la medicul de familie, iti va prescrie un set de analize si apoi te va indruma spre un specialist daca e cazul.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La medicul de familie care va decide ce analize să faci și la ce medici specialiști să te trimită.

| Holiday a răspuns:

Daca ai un program incarcat, sau stresant, pana sa mergi la medic, ia o pauza de doua saptamani. Relax total. Posibil sa-ti rezolve problema

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru Holiday):

Nu am un program incarcat absolut deloc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La medicul de familie in prima faza care iti va recomanda analize de sange. Multa sanatate!

| RaduRobertRO a răspuns:

Medicul de familie, apoi priemesti trimitere, inclusiv la neurologie. Fara analize e greu de depistat cauza.

| Fantaspirit a răspuns:

La medicul de familie, ai putea avea anemie cronica

Răspuns utilizator avertizat
| AlinCC96 a răspuns:

Eu îți recomand un doctor psihiatru, îți poate prescrie un tratament pentru un somn mai odihnitor, care te ar ajuta sa scapi de starea aceasta de oboseala.Care poate surveni din diferite motive.