| Anonimulantisocial17 a întrebat:

Am aproape 20 de ani si nu am iubita, sufar singur si tanjesc dupa o relatie insa nu am reusit inca sa cunosc o fata care sa ma placa si ea.Sunt trist tot timpul din cauza ca nu am si eu o iubita.Cand vad pe strada un cuplu fericit atunci imi ies lacrimi din ochi. Daca continui tot asa si nu imi fac o iubita si stau tot asa trist si in depresie ce se poate intampla cu mine? Adica eu simt ca nu mai suport sa stau fara o iubita nici macar un an, credeti ca voi innebuni sau voi avea ganduri sinucigase? Ce sa fac sa imi gasesc o iubita? Mentionez ca fetele pe care le cunosc majoritatea au iubiți si celelalte care nu au nu ma plac.Mi-am pierdut sansele cu unele oricum.

10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"stau tot asa trist si in depresie ce se poate intampla cu mine?"

scrii și tu ca Ernest Hemingway și apoi ne lași o operă remarcabilă

| Mosotti a răspuns:

Si daca nu ai relatie ce? Nu ai alte pasiuni si placeri in viata asta? Esti trist ca ai o depresie probabil.
Nu stai asa in depresie, te duci la medic si ii zic "domnul doctor, eu am ceva, am casunat in prostie pe o relatie desi viata e frumoasa si fara".
Si o sa rezolve problema, nu glumesc, vb f serios.

Nu te plac ca poate nu arati atractiv, de aia, asta e, n-ai ce face, o sa ai tu mai tarziu totusi o iubita, altii au avut prima si la 26 ani, deci nu e problema, si n-a mai stat trist.

| Mayhem666 a răspuns:

Sincer, nu vad de ce toata lumea are acea mentalitate de "vreau neaparat iubit/iubita ca altfel nu voi putea sa-mi gasesc fericirea". Chiar nu pot sa inteleg, deci chiar nu pot. Eu nu pot sa ma imaginez intr-o relatie cu o fata sau cu un baiat, pentru ca ar fi mult prea stresant, si nult prea multa bataie de cap. Am fost singur mereu si nu m-a deranjat acest lucru. Da, si eu as vrea cate un hookup din cand in cand, dar o relatie in nici un caz. Relatiile mi se par mult prea complicate, e necesar sa sacrifici timp si bani, si sa nu mai mentionez certurile sau despartirile. Nu e ceva pentru mine. Deci nu inteleg de ce toata lumea cauta relatii in stanga si in dreapta. E din cauza presiunii pe care o pune societatea pe voi, e din cauza parintilor sau prietenilor? Care e faza, ca nu inteleg? De ce va place sa va torturati gandindu-va ca sunteti singuri si va uitati ca altii sunt intr-o relatie? De ce va consumati emotiile pe ceva atat de banal ca o relatie? De ce va etichetati ca si tristi doar pentru ca sunteti singuri? De cand a fi singur e o rusine? Multi oameni aleg sa fie singuri, si sunt fericiti asa, daca ei pot, voi de ce nu ati putea? Eu chiar nu pot sa va inteleg, ce e asa fain in a fi intr-o relatie?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crezi că un om imperfect te poate face fericit? Devino fericit și apoi dorește-ți o relație. Abia atunci vei fi fericit în relație. happy

| Teo29 a răspuns:

Mai scade asteptarile, sunt destule fete care sigur ar vrea sa te cunoasca. Daca ai pretentii foarte mari, atunci trebuie sa ai si rabdare mai multa pana reusesti sa intri intr-o relatie cu cineva deosebit.

| DaFrateEuSunt a răspuns:

Din proprie experienta, iti spun ca dupa 4 relatii cu tipuri diferite de fete, doua in liceu si doua la facultate.
Eu am invatat 2 lucruri:
a) nu le oferi foarte multa atentie ca li se va urca la cap si vor crede ca sunt prea importante (mai ales cele de la facultate).
b) Fetele daca dau semne ca sunt posesive, mai bine te desparti de ele. Nimeni nu suporta sa fie oarecum controlat de catre oameni toxici mai ales.

Cat despre intrebarea ta:
Daca esti urat, fii sociabil.
Daca esti sarac, fii increzator in tine si da dovada de vointa.
Daca te stiu oamenii ca fiind un om toxic, du-te la un terapeut
Daca nu ai incredere in tine sau esti mai timid (ceea ce pare ca ar fi problema), invata cum sa ai mai mult tupeu.
Daca vrei ceva, in general, gaseste drumul pe care trebuie sa il urmezi pentru a obtine acel ceva si incepe sa il parcurgi, fara sa te gandesti cat de lung este. Asta tine si de vointa...
Nu stiu ce sa mai iti zic, sper doar sa nu te gandesti la chestii inutile, cum ar fi gandurile sinucigase. Nu ajuti pe nimeni daca o faci, nu te vei ajuta nici pe tine. Gandeste-te ca ai oameni in viata ta care tin la tine.
Socializeaza mai mult. Chiar daca spui lucruri care nu ar trebuie sa fie spuse, e mai bine sa le spui decat sa le tii in tine. ( Asta in caz ca esti introvertit, ca stiu cum e pentru ca si eu sunt. Dar exista cativa oameni in viata mea si ma simt confortabil in preajma lor, fie intr-un apel sau unul langa altul )
Si instaleaza aplicatia Hoop. Nu-ti da sperante mari ca o sa gasesti pe cineva, trebuie doar sa iti continui viata fara sa te gandesti la faptul ca nu ai un partener. Lucreaza la tine, invata chestii noi si devino capabil sa traiesti pe cont propriu.

| Anonim5695 a răspuns:

Cauti in locurile gresite, parerea mea. Si cred ca nici nu ar trebui sa cauti, incearca, iubirea vine cand te astepti mai putin. E ca orgasmul, daca il vanezi, nu vine.❤️

| Andreiomul a răspuns:

Frate, nu te stresa, știu că e greu fără prietenă, dar dacă stai toată ziua să te gândești cât de nasol e, nu ajungi nicăieri, cel mai bine, mergi la sală, apucă-te de un sport sau un hobby, fă ceva ce îți ocupă timpul, va veni și iubita până la urmă dar dacă tu ești un om bine, fetele te vor găsi mai atractiv, prin urmare vor vrea să te cunoască.

| Mosotti a răspuns (pentru Andreiomul):

De ce sa fie greu fara prietena? Viata e frumoasa si fara, sunt atatea chestii placute de facut care sa te bucure.
Cand o veni timpul sa aiba, o sa aiba el, deocamdata n-are ca nu prea arata bine cred, de a zis ca alea care n-au iubit nu-l plac, altfel avea 50 pana acum inca din adolescenta.

| ajutpetoatalumea a răspuns:

Du-te la curve