| sweetys a întrebat:

De cateva zile tot am o senzatie de ameteala usoara. A inceput dupa ce am auzit o pocnitura in ureche, atunci m-a luat ameteala si nu imi mai puteam pastra echilibrul si totul se invartea in jurul meu. Acum am senzatia de ameteala cand intorc capul spre stanga sau dreapta, sau cand ma intorc in pat. Din ce cauza ar putea fi? Am mai patit ceva de genul acul 6 sau 7 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Urechea are legatura cu echilbru, de asta simti ameteala, du-te la orl

| relativsausigur a răspuns:

Poate sa fie orice, de la o disfunctie hormonala, probleme de rinichi, pana la probleme neurologice sau cu urechea interna. Simptomele multor afectiuni se pot manifesta asemanator, nu ai cum sa aflii decat facandu-ti o gama mai complexa de analize si investigatii.

| LadyKanae a răspuns:

Niste structuri din ureche sunt strict legate de echilibru, deci cel mai probabil s-a intamplat ceva la nivelul lor. Cel mai bine ar fi sa consulti un specialist O.R.L. pentru a vedea daca ameteala respectiva este sau nu un simptom al unei patologii. Iti spun din experienta ca nu e de glumit cand patesti ceva la ureche, asa ca e mult mai bine sa previi. happy