| Shane a întrebat:

De cateva zile un prieten nu mai aude cu o ureche. Asa.dintr-o data. Aude un tarait si daca isi astupa urechea cu care aude, cu cealalta aude doar foarte putin.Ce credeti ca ar putea fi? Se poate trata?
ps. fara raspunsuri sa se duca la medic, ca se va duce maine.
Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Da se poate trata.Are urechea infundata si are nevoie de un bilet de trimitere de la medicul de famile la un medic specialist ORL.Va face o spalatura auriculara si totul va fi bine.Succes!

| BiuL a răspuns:

Ori i-a strigat careva in ureche ori s-a facut un dop de ceara. Sa consulte un medic orelist. Probabil nu e grav si se rezolva repede.

| vangaelis a răspuns (pentru BiuL):

Medic orelist? giiz! happy ia si rectifica ca ne suparam!winking

| SimonaCristina a răspuns:

Medicul ORL va face spalatura auriculara si va elimina eventalul dop de cerumen sau corp strain (insecta).

| vangaelis a răspuns:

Are dop de ceara, adica mai popular, ureche infundata.happy o sa-i faca medicul ORL o spalatura auriculara.

| giony54 a răspuns:

Are un dop de ceara in ureche si numai un doctor de specialitate poate sa il scoata cu spalaturi.Cred ca de la o raceala a ramas asa sau un curent de aer.