| vasivasy a întrebat:

De ce adorm seara foarte greu...ma pun la somn la 10:30 si adorm pe la vreo 12 cam asa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Fie fiindca dormi prea mult dimineata, fie fiindca stai la calculator, telefon, TV in ultimele doua ore inaintea culcarii. Incearca sa dormi suficient dar fara excese (daca te bagi in pat la 10.30, trebuie neaparat sa te dai jos cel mai tarziu la 7 dimineata). Si, neaparat, la 20.30 inchide complet calculatorul, laptopul, tableta, telefonul televizorul. daca vreunul se gaseste in camera in care dormi, indeparteaza-l si aeriseste bine de tot camera (dat fiind ca e frig, 30 de minute ajung).

| KodrutZ a răspuns:

Coca cola, dulciuri, TV, lipsa de miscare. Ia si fa un mars fortat pe afara de macar 30 de minute inainte de culcare si sa vezi cum o sa dormi.

| giony54 a răspuns:

Pe net gasiti diferite meditatii care va ajuta, sa puneti cate un inainte de culcare.Pe YouTube cautati Paul Mc Kena.

| vladeusebiu a răspuns:

Si dimineata cand te scoli? Ia scoala-te tu la 7 dimineata fara sa dormi in timpul zilei si o sa vezi ca adormi seara in 10 minute>))

| Platinumus a răspuns:

Pt ca stai la calculator pana tarziu si lumina albastra emise de tv/pc este confundata de creier cu cea a soarelui si ciclul somnului este dat peste cap, incearca sa stai departe de lumina albastra cu juma de h inainte de somn.

| danielaiasmina1234 a răspuns:

Posibil ca ești odihnit, şi de aceea nu poți să dormi! Mi se întâmplă și mie foarte des. Sau poate ai avut o perioada de timp în care ai te-ai odihnit mai mult și oboseala a trecut, iar acum nu te poți obișnui atât de repede sa te culci mai devreme, odată cu începerea școlii/liceului