| anonim_4396 a întrebat:

De ce am dureri moderate in epigastru cu senzatie de voma dupa ce mananc cartofi prajiti si simt ca mi se apleaca, cand mananc sunca nu am doar la cartofi prajiti, weird.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mihaiion2 a răspuns:

Durerea in epigastru este mult mai probabil sa fie data de un ulcer gastric sau duodenal - determinate de o secretie acida care intr-adevar creste din cauza anxietatii. Ar fi fost buna o amilazemie ca sa excludem cauza pancreatica (cea mai grava situatie); cu amilazele normale, endoscopia digestiva superioara ar transa diagnosticul.

2 răspunsuri:
| mihaiion2 a răspuns:

Nu mai sta pe ganduri - mergi la medic pentru o ecografie abdominala si cateva analize care sa transeze diagnosticul - hemograma, glicemie, tgo, tgp si neaparat amilazemie. Durerea in epigastru nu este specifica pentru criza biliara. ar fi mers mai bine daca era in hipocondrul drept. Dar in epigastru, durere in bara apare in pancreatita - de aceea insist nu mai astepta - mergi la medic. Pancreatita acuta este ceva foarte grav.

| KLLO a răspuns (pentru mihaiion2):

Anul trecut am facut niste analize pentru scoala de politie (n-am mai dat pana la urma ), am avut si atunci simptome asemanatoare dar imi trec repede, in fine mi-au iesit MONO% 13.20 intervalul fiid maxim 12.20 VSH manual 2.00 normal era min 3.00, Glicemie 93, ALT/TGP 31 AST/TGO 16.00, Proteine totale 8.50 unde max erau 8.20. Senzatia din capul pieptului poate fi datorata si anxietatii? sau atacurilor de panica?

| mihaiion2 a răspuns (pentru KLLO):

Durerea in epigastru este mult mai probabil sa fie data de un ulcer gastric sau duodenal - determinate de o secretie acida care intr-adevar creste din cauza anxietatii. Ar fi fost buna o amilazemie ca sa excludem cauza pancreatica (cea mai grava situatie); cu amilazele normale, endoscopia digestiva superioara ar transa diagnosticul.