| Qook a întrebat:

Hi, pe 2 august fac un an de când mi am făcut septum, am respectat tot ce mi s-a spus la salon.
Nu s-a infectat niciodată, totul e în regula, dar miroase teribil, haha, ma curat aproape zilnic cu ser fiziologic și bețișoare de urechi, cum mi au spus, dar am înțeles ca poate mirosi și mai rau de la curățare în exces, ce as putea sa mai fac, cu ce sa ma curat sau ce sa folosesc?
Menționez ca nu mi l am dat jos niciodată, pentru ca am impresia ca n o sa mai am curaj sa l bag la loc, lmao, soo. credeți că ar ajuta sa l dau jos și sa l curat foarte bine? Sau pur și simplu va mirosi mereu?! Miroase efectiv ca și cerceii ce sunt dați jos din ureche dupa o perioada prea lunga laughing)))

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E normal. si buricul miroase, e o gaura... se strang bacterii mai usor acolo.

| newaccountbye a răspuns:

Este normal ca piercing-ul septum-ului sa aiba un miros puternic, mai ales in primele luni dupa ce l-ai facut. Curatarea excesiva poate irita pielea si poate face ca mirosul sa fie si mai puternic. Incearca sa reduci curatarea la o data sau de doua ori pe zi si foloseste o solutie de curatare speciala pentru piercing-uri. Daca mirosul persista, ar trebui sa consulti un profesionist in domeniu pentru a vedea daca exista o infectie. Nu este necesar sa iti dai jos piercing-ul pentru a-l curata, dar daca ai probleme cu mirosul, ar trebui sa il scoti si sa il cureti cu atentie inainte de a-l pune la loc.