| Anaa939839393 a întrebat:

De ce am scaune dese si puține (adica ma duc de multe ori la baie dar nu stau mult, termin repede)? Am acea senzatie, care imi vine a duce la baie si cand ma duc la baie, nici un minut nu stau. De la ce ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La baie, când ai nevoia de scaun, este bine să stai și să faci efort până te golești, nu un minut. ci cât este necesar. Asta este un aspect de la care ar putea să apară această problemă.
Alt aspect, mai important este ce anume mănânci. Din modul în care mănânci resultă cum va fi scaunul tău.
Al treilea, care este mult mai complicat, și de care ține cont foarte puțină lume, este. tot așa cum este important să ai un regim regulat de masă, să te obișnuiești ca la un anumit moment al zilei, să ai scaun atunci, dacă se poate zilnic.

| Frank51 a răspuns:

Eu patesc asa cand mananc random pe parcursul zilei.

| gabicoo a răspuns:

Ai probleme de motilitate! Deduc din postarea ta!
Mergi la medic. Descrie exact problema ta și vei primi un tratament și/sau un regim alimentar.

Din ce zici tu immodiumul ar fi solutia problemei tale. Dar asta poate hotari doar un medic. TPU nu e un loc potrivit pentru a discuta despre genul ăsta de probleme!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate un colon iritabil. Mergi la un consult. Am mai avut si eu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Constipatie sau ibs. Foloseste un supozitor, o sa simti putin ca te ustura dupa dar mai bine sa scoti tot decat sa nu faci nimic

| Gabryel85 a răspuns:

De ce nu ai răbdare să stai mai mult la baie?